TVP, zamiast brać bez pytania moje materiały, wystarczyło zapytać, ja się wiedzą dzielę za darmo

Edit: Redakcja „Pytania na Śniadanie” skontaktowała się ze mną przepraszając i wyjaśniając zaistniałą sytuację. Zostało mi zaproponowane wystąpienie w programie oraz pomoc w udostępnianiu Poradnika dla Pacjenta. Cieszę się, że w sposób polubowny udało się rozwiązać sprawę i dzięki temu moje treści edukacyjne trafią do większego grona odbiorców.

Kim jestem i co robię

Nazywam się Sandra Osipiuk-Sienkiewicz. Jestem fizjoterapeutą i trenerem oddechu. Specjalizuję się w reedukacji i rehabilitacji oddechowej. Staram się szerzyć wiedzę o oddychaniu na wszelkie możliwe sposoby, m.in. poprzez wpisy na mojej stronie (sofizjo.pl) oraz poprzez mojego Instagrama (@sandra_osipiuk), gdzie się dzielę wiedzą i prowadzę regularne sesje edukacyjne na żywo czy na moim występie na TEDxWarsaw, zatytułowanym „Siła Twojego oddechu”.

Może niepotrzebnie o tym piszę, bo o tym wszystkich wiesz. Czasem jednak trzeba o tym przypominać, bo TVP też o tym wiedziało, ale… zapomniało.

Co zobaczyłam w „Pytaniu na śniadanie”

W Polsce jest bardzo mało osób, które się specjalizują w rehabilitacji czy reeudakacji oddechowej. Świadomość tego, jak ważne jest poprawne oddychanie dopiero kiełkuje i jeszcze się tylko przedziera do szerszej świadomości. Dlatego zawsze się cieszę, kiedy nie tylko ja, ale i inne osoby o tym mówią i edukują.

Dzisiaj rano ucieszyłam się więc widząc, że ten temat jest poruszany w programie „Pytanie na Śniadanie”:

Już sam początek mnie zaintrygował:

Prowadzący mówią… zresztą zacytuję, żeby nie przeinaczać:

Drodzy państwo, to teraz porozmawiamy o dusznościach, o tym wszystkim, co jest związane z koronawirusem, bo właśnie problemy z układem oddechowym to są te efekty, które możemy odczuwać. W każdym razie można się do tego przygotować. Prewencyjnie zadbać o tak zwaną rehabilitację oddechową. Prewencyjnie, ale też na wypadek, kiedy zostaniemy już zainfekowani, żeby też nie wpadać w panikę. Jakie ćwiczenia powinniśmy poznać? O tym właśnie teraz porozmawiamy.

Co mi to przypomina?

Ciężko mi było oprzeć się wrażeniu, że gdzieś to widziałam i słyszałam.

To powyżej to nie jest plan dzisiejszego segmentu Pytanie na Śniadanie. To jest spis treści mojego Poradnika Pacjenta:

Opublikowałam go 19 marca u siebie na blogu i podzieliłam się na Instagramie. Jest dostępny za darmo i nawet nie proszę o wpisanie maila. PDF jest do ściągnięcia bezpośrednio na stronie.

Od 19 marca został ściągnięty już ponad 2500 razy. I to tylko w wersji polskiej! Od tamtego czasu poradnik został przetłumaczony też na angielski i islandzki, kolejne tłumaczenia są w drodze.

Wracając jednak do „Pytania na Śniadanie”…

Po uspokojeniu siebie i swojego oddechu (mam cały ebook na ten temat, wiem jak to robić), oglądałam dalej.

Mniej więcej w 3/4 segmentu zobaczyłam znowu coś znajomego: mój dokładny wykres z poradnika! Pokazuję w nim ćwiczenie do wykonania w przypadku wystąpienia ataku paniki lub duszności:

Co gorsza, zostało to pokazane podczas gdy w programie była mowa o czymś zupełnie innym!

Po programie weszłam na stronę TVP, żeby zobaczyć coś więcej o programie. Mało, że z mojego poradnika zrobili sobie spis treści segmentu programu (to akurat jest super!), ale nie wspomnieli nawet słowem o źródle, a w samym opisie na stronie nawet nie wysilili się na wymyślenie czegoś własnego:

Wiadomość dla TVP

Drogie TVP,

Bardzo się cieszę, że promujesz reedukację oddechową i że czerpiesz z wartościowych i fachowych źródeł. Zależy mi, żeby jak najwięcej osób było świadomych tego, jak ważny jest oddech i na jak wiele obszarów życia wpływa prawidłowe oddychanie.

Na przyszłość jednak wystarczy będzie się skontaktować i zapytać czy poprosić o wykorzystanie materiałów oraz o wspomnienie skąd się zaczęrpnęło wiedzy. Ja się zawsze chętnie dzielę swoją wiedzą!

Gdybyście poprosili, to dostalibyście jeszcze więcej materiałów, a nawet te co macie, dostalibyście w jeszcze lepszej wersji. Przy tłumaczeniu poradnika na angielski dostał on też poprawioną szatę graficzną, więc moglibyście ten wykres, który wykorzystaliście, mieć w dużo ładniejszej i medialnej formie:

Gdybyście prowadzili kolejne programy o fizjoterapii czy rehabilitacji oddechowej, to tu macie kopalnię wiedzy:

Cieszę się, że poruszacie ważne tematy, ale róbcie to lepiej i odpowiedzialniej!


Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Może cię zainteresować:

Trening oddechowy w terapii dzieci

Trening oddechowy w terapii dzieci jest często bardzo ważnym elementem wspierania prawidłowego rozwoju. W tym wpisie podsumowuję najważniejsze elementy treningu oddechowego, które powinniśmy wziąć pod

Znaczenie oddechu w terapii

Wyobraź sobie, że do Polski przyjeżdża klient z dalekiego kraju, np. Australii. Wpada do Ciebie tylko na jedną wizytę bo słyszał, że jesteś super w

Pamięć układu nerwowego

Wydaje Ci się, że ten post nie jest dla Ciebie? Nie jesteś w ciąży, nie zamierzasz, a w dodatku jesteś facetem? ⁣ ⁣ ❓ A