Ten uciążliwy kaszel!

Zakładam, że nikt z nas nie lubi kaszlu, ale kaszel jest po to, by nas bronić. Kaszel jest mimowolnym lub świadomym manewrem oddechowym, który ma na celu usunięcie z dróg oddechowych ciał obcych, patogenów, pyłów lub substancji drażniących. Dzięki mu za to! Jednak długotrwale utrzymujący się kaszel bywa uciążliwy i sam staje się dla naszego ciała problemem. 

Kaszel, szczególnie jego przewlekłe formy, mogą skutecznie obniżać codzienną jakość życia oraz ograniczać kontakty społeczne. Mogą pojawić się obawy, że przewlekły kaszel stanowi przeszkodę w spotkaniach towarzyskich. Szczególnie w sytuacjach, gdy jednym z objawów ataków kaszlu jest nietrzymanie moczu i stolca.

Drogi oddechowe bronią się poprzez kaszel i wydzielinę. Gdy w drogach oddechowych pojawią się nieproszeni goście, zostają oni zatrzymani w lepkim śluzie. Zanieczyszczenia te drażnią receptory, które obecne są m.in. w drogach oddechowych, przełyku i przeponie. Podrażnione receptory wysyłają informację do centralnych ośrodków oddechowych, które inicjują skurcz mięśni oddechowych wyzwalający kaszel. Dzięki niemu zawieszone w śluzie pyły i inne zanieczyszczenia mogą zostać usunięte z dróg oddechowych.

Problem się pojawia, gdy z jakiegoś powodu receptory są cały czas stymulowane
i dochodzi do podrażnienia śluzówki (kaszel suchy) lub gdy pojawia się nadmierna produkcja trudnej do odkrztuszenia wydzieliny (kaszel mokry – produktywny). Kaszel taki się przewleka i powoduje zaostrzenie objawów. Zaczyna przybierać formę męczącego odruchu, który podrażnia drogi oddechowe. Działa to jak błędne koło.

Cechy przewlekłego kaszlu:

  • Kaszel utrzymujący się dłużej niż 8 tygodni
  • Utrzymujące się łaskotanie w klatce piersiowej i gardle
  • Chrypka, problemy z głosem
  • Uczucie zablokowanego gardła
  • Omdlenia kaszlowe
  • Problemy z kontrolowaniem pęcherza i jelit – nietrzymanie moczu i stolca

Jak sobie radzić z kaszlem:

  • rozpocznij i utrzymaj leczenie choroby podstawowej,
  • dobierz odpowiednie leczenie kaszlu,
  • unikaj czynników wywołujących podrażnienie dróg oddechowych,
  • Stosuj techniki fizjoterapii oddechowej – wolny oddech, delikatne wstrzymywanie powietrza, techniki oczyszczania dróg oddechowych z nadmiernej wydzieliny.

Ten fragment pochodzi z ebooka “Oddychaj na zdrowie”. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej oraz poznać konkretne ćwiczenia pomagające z kaszlem sprawdź eBook.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy menopauza zmienia oddech?

Duszność, płytki oddech i zmęczenie. Tak, te objawy mogą być wynikiem menopauzy. Czy podczas menopauzy zmienia się oddech?  Niestety płytki oddech, uczucie duszności oraz szybka

Przerywany wydech – ćwiczenie

Przerywany wydech – na spokój, na rozluźnienie i na trening długiego wydechu.⁣ ⁣Jak oddychać w tym ćwiczeniu? ⁣Długi wydech – Wdech na 5 – Pauza

Medytacja Oceanu

Zobacz film i poznaj instrukcję robienia medytacji, która poprawi Ci humor 🙂 Są takie miejsca i chwile, o których gdy myślę czuję spokój i szczęście.

Spięte biodra a oddech

Ból lędźwi, miednica pochylona do przodu, pogłębiona lordoza lędźwiowa i ograniczenie wyprostu biodra. Brzmi znajomo?  Może nawet coś wiesz na temat mięśni biodrowo-lędźwiowych (zginacze bioder),

Co możesz powiedzieć o swoim oddechu?

Jak minął Ci dzień? Co się dziś wydarzyło?Pewnie gdy wracasz do domu lub gdy rozmawiasz z kimś bliskim potrafisz na te pytania szczegółowo i barwnie

Zgrzytanie zębami i oddech

Zgrzytasz zębami? Możliwe, że masz też zaburzony oddech! Co to jest bruksizm? Bruksizm jest rodzajem parasomnii, czyli zaburzenia, które nasila się podczas snu. Bruksizm często