Przestań oddychać brzuchem!

Świat się zmienia, wiemy coraz więcej wiec czas na prawdziwy oddech przeponowy czyli oddech gdzie unosi się brzuch ORAZ klatka piersiowa. Mówiłam o tym wiele razy – optymalny oddech wymaga unoszenia i obniżania dolnych żeber, a nie wypychania brzucha do przodu.

1. Prawidłowy oddech to oddech 360st. – poszerza się wymiar dolnej cz. klatki piersiowej(KP) i (górnego) brzucha we wszystkich kierunkach.
2. Gdy obniża się przepona (wdech) dolne żebra rotują się na zewnątrz i tak zwiększa się objętość klatki piersiowej – nie ma to nic wspólnego z wypinaniem brzucha w przód.
3. Mm. brzucha mają aktywnie stabilizować KP by przepona pracowała z optymalną strefą apozycji co generuje najlepszy jej skurcz – optymalny wdech.
4. By zrobić efektywny wdech najpierw musisz zrobić pełen WYDECH z zejściem żeber do dołu – to poprawia ustawienie żeber i kopulasty kształt przepony.
5. Pozycjonowanie KP warunkuje pracę oddechową przepony i mm. oddechowych.
6. Mm. brzucha, przepona, tylna ściana jamy brzusznej (w tym kręgosłup) i mm. dna miednicy tworzą cylinder, w którym ciśnienia muszą być zrównoważone – wypychanie brzucha podczas wdechu zmienia rozkład ciśnień co zaburza stabilizację oraz może generować zwiększony nacisk na dno miednicy i przodopochylenie miednicy.
7. Poprawa wydechu, aktywności mm.brzucha i ruchomości KP optymalizuje stabilizację i ruchomość całego ciała.
8. Oddech powinien uspokajać i przełączać AUN na działanie cz.parasympatycznej czyli powinien być spokojny i zrelaksowany, a to daje oddech dolnożebrowy czyli prawdziwy oddech przeponowy.
9. Wszyscy się cały czas uczymy – też przechodziłam przez etap uczenia oddychania torem brzusznym – nic złego w nabywaniu nowej wiedzy i w zmianie podejścia treningowego.
10. Podejście to promowane jest w metodach: PRI, DNS, Pilates.

Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie gdzie porównuję ODDECH BRZUCHEM do ODDECHU DOLNOŻEBROWEGO. Wrzuciłam tam też filmiki, na których widać obydwa wzorce.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Interocpecja, czyli dodatkowy zmysł

Interocpecja, czyli nasza wewnętrzna zdolność do odczuwania sygnałów z ciała, jest kluczem do lepszego rozumienia naszych potrzeb fizycznych i emocjonalnych. Od uczucia głodu po rozpoznawanie

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Sposoby na Oddech w Ciągu Dnia

Dzisiaj chcę podzielić się z Tobą kilkoma praktycznymi sposobami na to, jak wpleść świadome oddychanie w codzienne czynności, aby dni było trochę jaśniejsze i spokojniejsze

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby