Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając jego tajemnice i znaczenie w zdrowiu naszych maluchów.

Nos: Więcej niż Tylko Część Twarzy

Nasz nos to nie tylko to, co widzimy z zewnątrz. Wewnątrz kryje się skomplikowany system kanałów, który łączy się z zatokami, gardłem, a nawet uchem.

  • Nos jest głównym wejściem do układu oddechowego, z zauważalną zewnętrzną częścią i szerszą wewnętrzną.
  • Wewnętrzna część nosa, od nozdrzy do nosogardła, jest podzielona przegrodą nosową na dwie jamy nosowe.
  • W ciągu pierwszych 5 lat życia, jamy nosowe znacząco rosną.

Rozwój nosa u dzieci

W pierwszych 5 latach życia dziecka, przestrzeń wewnętrzna nosa rozwija się dynamicznie. To także okres, w którym maluchy są bardziej podatne na infekcje górnych dróg oddechowych.

  • Kształt i rozmiar nozdrzy zmieniają się od urodzenia do dorosłości: od małych i okrągłych u noworodków, przez owalne w niemowlęctwie i dzieciństwie, do kształtu klina u dorosłych.
  • Mniejsze jamy nosowe u dzieci ograniczają przepływ powietrza, co zwiększa opór w drogach oddechowych. Dużo łatwiej o zatkany nosek.

Zatoki i rozwój jamy ustnej

Już od momentu narodzin posiadamy zatoki sitowe i szczękowe. Zatoki czołowe i klinowe rozwijają się później (ok. 5 roku życia). U niemowląt jama ustna jest stosunkowo mniejsza, z większym językiem, co ma znaczący wpływ na oddychanie i połykanie. Nawet niewielkie blokady mogą powodować u nich poważniejsze trudności z oddychaniem.

Trąbki Eustachiusza w dzieciństwie

Te małe rurki, łączące ucho środkowe z gardłem, u dzieci są krótsze i bardziej poziome niż u dorosłych. To sprawia, że łatwiej dochodzi do zastoju śluzu i może to być przyczyną częstszych infekcji ucha u naszych pociech.

🔍 Dlaczego to ważne?

Te różnice anatomiczne i fizjologiczne sprawiają, że dzieci wymagają specjalnej uwagi w aspektach opieki zdrowotnej. Od higieny dróg oddechowych, poprzez diagnozowanie chorób, aż po ich leczenie – dzieci nie są po prostu mniejszymi dorosłymi. Mają unikalne cechy, które wymagają specyficznej wiedzy i podejścia. Dlatego tak ważne jest, abyśmy jako rodzice i opiekunowie mieli świadomość tych różnic. Pozwoli to na lepszą opiekę i zrozumienie potrzeb naszych najmłodszych.

Jak wspierać w oddychaniu noski dzieci?

  • Regularne wizyty u pediatry.
  • Zwracanie uwagi na częste infekcje nosa i ucha.
  • Dbanie o przepływ powietrza przez nos i oddychanie nosem.
  • Nauczenie dzieci delikatnego dmuchania noska.
  • Zachęcanie do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej dla wsparcia układu odpornościowego.
  • W razie wątpliwości zawsze konsultacja z lekarzem.

Pamiętaj, że informacje zawarte w tym wpisie mają charakter edukacyjny i nie zastępują profesjonalnej porady medycznej.

Na podstawie:

Di Cicco M, Kantar A, Masini B, Nuzzi G, Ragazzo V, Peroni D. Structural and functional development in airways throughout childhood: Children are not small adults. Pediatr Pulmonol. 2021 Jan;56(1):240-251. doi: 10.1002/ppul.25169. Epub 2020 Nov 24. PMID: 33179415.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze