Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to robimy?

Jednym z najczęściej polecanym przeze mnie ćwiczeniem jest rozciąganie mięśni międzyżebrowych: znajdziecie je w każdym z moich eBooków i to w różnych wersjach:)

Dlaczego to takie ważne?

  • Rozciąganie mm. międzyżebrowych zwiększa objętość płuc oraz poprawia ich funkcję.
  • Rozciąganie mm. międzyżebrowych zmniejsza odczucie duszności
  • Przyczynia się to do poprawy wymiany gazowej w płucach
  • Mobilność oraz balans napięciowy mm. międzyżebrowych umożliwia efektywną rotację tułowia oraz pozwala na odpowiednie zmiany w ustawieniu klatki piersiowej podczas różnych wymagań oddechowych oraz mobilnościowych.

Co to za mięśnie?

  • Wyróżniamy mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne oraz przymostkowe (odpowiadają za wdech) i wewnętrzne (odp. Za wydech)
  • Wypełniają przestrzenie międzyżebrowe.
  • Odpowiadają za zmiany wymiarów klatki piersiowej do góry i na zewnątrz w wymiarze przednio-tylnym oraz utrzymują jej sztywność podczas oddychania.

Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne

Co powodują ich dysfunkcje?

  • Ograniczenia ruchomości klatki piersiowej, żeber, tułowia oraz stawów ramiennych! oraz hiperinflację
  • Zmniejszenie strefy apozycji przepony, a tym samym ograniczenie jej funkcji.

Kiedy nad nimi pracować?

  • w chorobach układu oddechowego
  • w ciąży!
  • w zaburzeniach wzorca oddechowego
  • w celu poprawy mobilności

Mięśnie przymostkowe

Jak z nimi pracować?

  • Aktywne ćwiczenia rozciągające
  • Manualne rozszerzenie klatki piersiowej
  • Ćwiczenia rotacyjne tułowia
  • Rozciąganie boków klatki piersiowej przez odpowiednie pozycjonowanie

Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne

❗️Ważnym elementem utrzymania sprawności mięśni międzyżebrowych jest też ogólna aktywność fizyczna! Gdy nie używasz tych mięśni do oddechu o większej intensywności podczas wysiłku niż spoczynkowa mogą “zanikać” (atrofia). 

Przykłady ćwiczeń i treningi oczywiście w moich eBookach 🙂

Źródła:

De Troyer A, Kirkwood PA, Wilson TA. Respiratory action of the intercostal muscles. Physiol Rev. 2005 Apr;85(2):717-56. doi: 10.1152/physrev.00007.2004. PMID: 15788709.

De Troyer A, Legrand A, Gevenois PA, Wilson TA. Mechanical advantage of the human parasternal intercostal and triangularis sterni muscles. J Physiol. 1998 Dec 15;513 ( Pt 3)(Pt 3):915-25. doi: 10.1111/j.1469-7793.1998.915ba.x. PMID: 9824728; PMCID: PMC2231324.

Ratnovsky, Anat & Elad, David & Halpern, Pinchas. (2008). Mechanics of respiratory muscles. Respiratory physiology & neurobiology. 163. 82-9. 10.1016/j.resp.2008.04.019.

Mohan V, Aziz KB, Kamaruddin K, Leonard JH, Das S, Jagannathan MG. Effect of intercostal stretch on pulmonary function parameters among healthy males. EXCLI J. 2012;11:284-290. Published 2012 Jun 15.
MLA

Fung, Peter & Kong, Regina. (2020). A Novel Apprehension of the Primary Lung Meridian, Sinew Channel, Divergent Channel, Luo-Connecting Channel Acting as a Single Unit System to Serve Respiration Function Based on Modern Neurophysiology and Kinesiology. Chinese Medicine. 11. 31-95. 10.4236/cm.2020.112004.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Czy potrzebujesz treningu oddechowego?

O tym, że oddech jest ważny, to chyba już nie muszę nikogo przekonywać. W końcu czytasz moje posty i bloga. Jednak kiedy tak naprawdę wiedzieć,

Co wpływa na zaburzenia oddychania?

Czujesz, że wyjątkowo ciężko Ci się oddycha? Czujesz, że Twój oddech jest szybki i płytki? Sprawdź jakie czynniki mogą powodować zmiany w Twoim oddechu. Jednym

Oddech i emocje

Gdy się śmiejesz, śpiewasz, wzdychasz, rozmawiasz lub jesz – Twój oddech się zmienia. Bierzemy oddychanie za coś tak oczywistego, że nawet nie zauważamy jak bardzo

Czy trening oddechowy może szkodzić? 

Nie zdarza się to często, ale jednak. Nieprawidłowo stosowany trening oddechowy może szkodzić. Na szczęście w większości przypadków sprowadza się to do “niekomfortowych” skutków ubocznych,