Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to robimy?

Jednym z najczęściej polecanym przeze mnie ćwiczeniem jest rozciąganie mięśni międzyżebrowych: znajdziecie je w każdym z moich eBooków i to w różnych wersjach:)

Dlaczego to takie ważne?

 • Rozciąganie mm. międzyżebrowych zwiększa objętość płuc oraz poprawia ich funkcję.
 • Rozciąganie mm. międzyżebrowych zmniejsza odczucie duszności
 • Przyczynia się to do poprawy wymiany gazowej w płucach
 • Mobilność oraz balans napięciowy mm. międzyżebrowych umożliwia efektywną rotację tułowia oraz pozwala na odpowiednie zmiany w ustawieniu klatki piersiowej podczas różnych wymagań oddechowych oraz mobilnościowych.

Co to za mięśnie?

 • Wyróżniamy mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne oraz przymostkowe (odpowiadają za wdech) i wewnętrzne (odp. Za wydech)
 • Wypełniają przestrzenie międzyżebrowe.
 • Odpowiadają za zmiany wymiarów klatki piersiowej do góry i na zewnątrz w wymiarze przednio-tylnym oraz utrzymują jej sztywność podczas oddychania.

Mięśnie międzyżebrowe zewnętrzne

Co powodują ich dysfunkcje?

 • Ograniczenia ruchomości klatki piersiowej, żeber, tułowia oraz stawów ramiennych! oraz hiperinflację
 • Zmniejszenie strefy apozycji przepony, a tym samym ograniczenie jej funkcji.

Kiedy nad nimi pracować?

 • w chorobach układu oddechowego
 • w ciąży!
 • w zaburzeniach wzorca oddechowego
 • w celu poprawy mobilności

Mięśnie przymostkowe

Jak z nimi pracować?

 • Aktywne ćwiczenia rozciągające
 • Manualne rozszerzenie klatki piersiowej
 • Ćwiczenia rotacyjne tułowia
 • Rozciąganie boków klatki piersiowej przez odpowiednie pozycjonowanie

Mięśnie międzyżebrowe wewnętrzne

❗️Ważnym elementem utrzymania sprawności mięśni międzyżebrowych jest też ogólna aktywność fizyczna! Gdy nie używasz tych mięśni do oddechu o większej intensywności podczas wysiłku niż spoczynkowa mogą “zanikać” (atrofia). 

Przykłady ćwiczeń i treningi oczywiście w moich eBookach 🙂

Źródła:

De Troyer A, Kirkwood PA, Wilson TA. Respiratory action of the intercostal muscles. Physiol Rev. 2005 Apr;85(2):717-56. doi: 10.1152/physrev.00007.2004. PMID: 15788709.

De Troyer A, Legrand A, Gevenois PA, Wilson TA. Mechanical advantage of the human parasternal intercostal and triangularis sterni muscles. J Physiol. 1998 Dec 15;513 ( Pt 3)(Pt 3):915-25. doi: 10.1111/j.1469-7793.1998.915ba.x. PMID: 9824728; PMCID: PMC2231324.

Ratnovsky, Anat & Elad, David & Halpern, Pinchas. (2008). Mechanics of respiratory muscles. Respiratory physiology & neurobiology. 163. 82-9. 10.1016/j.resp.2008.04.019.

Mohan V, Aziz KB, Kamaruddin K, Leonard JH, Das S, Jagannathan MG. Effect of intercostal stretch on pulmonary function parameters among healthy males. EXCLI J. 2012;11:284-290. Published 2012 Jun 15.
MLA

Fung, Peter & Kong, Regina. (2020). A Novel Apprehension of the Primary Lung Meridian, Sinew Channel, Divergent Channel, Luo-Connecting Channel Acting as a Single Unit System to Serve Respiration Function Based on Modern Neurophysiology and Kinesiology. Chinese Medicine. 11. 31-95. 10.4236/cm.2020.112004.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Czy potrzebujesz treningu oddechowego?

O tym, że oddech jest ważny, to chyba już nie muszę nikogo przekonywać. W końcu czytasz moje posty i bloga. Jednak kiedy tak naprawdę wiedzieć,