Oddech w sporcie – dlaczego to takie ważne

Dlaczego oddech jest tak ważnym elementem treningu? 
Oczywistym jest, że oddychanie może ograniczać naszą aktywność i dlatego powinnismy trenować nad naszą wydolność oddechową. ❗️Jednak z mechaniką oddychania wiąże się wiele innych aspektów wpływających na Twój trening. ⬇️⬇️⬇️
1. Przepona pełni funkcje stabilizatora centralnego – jej dysfunkcja zaburza postawę ciała oraz stabilność podczas czynności motorycznych. 
2. Mięśnie oddechowe dodatkowe mają również funkcje motoryczne i stabilizacyjne. W trakcie stresu oddechowego potrzebna jest ich optymalna wydolność i aktywacja. 
3. Mięśnie oddechowe dodatkowe są istotne do odbudowy i utrzymywania strefy apozycji przepony, której powierzchnia jest potrzebna do prawidłowej rekrutacji mm. oddechowych. 
4. Zmniejszenie strefy apozycji przepony skutkuje obniżeniem jej kopuł co zmniejsza jej siłę oddechową prowadząc do obniżenia wydolności. 
5. Nieprawidłowa rekrutacja mięśni oddechowych przeciąża je, skraca i osłabia. Klatka piersiowa przyjmuje ustawienie wdechowe. 
6. Mięśnie oddechowe dodatkowe są przeciążone pracą oddechową. Mięśnie te nie będą więc maksymalnie wydolne podczas innych ćwiczeń. 
7. Podkradanie krwi – utrzymywanie pracy i funkcji mięśni oddechowych jest priorytetowe dla OUN, dlatego przepływ krwi najpierw będzie przekierowany do przepony i mięśni oddechowych. 
8. Nieprawidłowa mechanika oddychania wiąże się z hiperwentylacją, która powoduje zasadowicę oddechową – mniej tlenu dostarczanych jest do narządów, mięśni i tkanek. 
9. Oddychanie przez usta nasila hiperwentylację oraz dodatkowo obciąża mięśnie oddechowe dodatkowe. 
10. Wszystkie te mechanizmy powodują powstawanie duszności, obniżenie wydolności, przeciążenia mięśni i kręgosłupa oraz stres.

✅Jak temu przeciwdziałać? 
1. Odbuduj strefę przylegania przepony. 
2. Pracuj nad regulacją oddechu. 
3. Zadbaj o prawidłową długość i wydolność mięśni oddechowych dodatkowych. 
4. Popraw postawę ciała. 
5. Oddychaj przez nos. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Test głębokiego oddechu

Test głębokiego oddechu to szybko sposób na to, by sprawdzić swój oddech. Zobacz jak go wykonać oraz interpretować 👇🏼⁣ Gdy automatycznie bierzesz głęboki wdech, to

Oddychanie nosem – niezbędnik

Chcesz zacząć swoją przygodę z oddychaniem nosem? A może w ogóle chcesz się nauczyć czegoś więcej na temat oddechu? Ten wpis jest dla Ciebie! Po

Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Czy potrzebujesz treningu oddechowego?

O tym, że oddech jest ważny, to chyba już nie muszę nikogo przekonywać. W końcu czytasz moje posty i bloga. Jednak kiedy tak naprawdę wiedzieć,