Przede mną ostatni miesiąc ciąży więc zaczynam skupiać się głównie na tym by jak najlepiej przygotować się do porodu. Ćwiczenia oddechowe są jednym z ważniejszych elementów przygotowania. Jednak.. jak znaleźć na to czas?
Dla mnie ćwiczenia oddechowe oraz aktywność fizyczna to coś naturalnego, ale mimo to każda zmiana rutyny dnia nie przychodzi mi łatwo. Chciałabym jak najwięcej robić w związku z przygotowaniami do porodu więc musiałam stworzyć sprytny plan, który pozwoli mi bez zbędnego wysiłku i zamieszania realizować wszystkie cele. Dzielę się nim z Wami ponieważ wiem, że bywa trudno i może mój Oddechowy Plan dnia Was zainspiruje 🙂
Oto ramowy plan dnia Oddechowych Przygotowań do Porodu:
☀️Ranek:
Po przebudzeniu – medytacja. Do tej pory ten czas poświęcałam na czytanie maili itp. Zamieniam to na medytację. To fajna sztuczka na zmianę nawyków – wykorzystać moment starego na wprowadzenie nowego.
🌤 Południe:
Praca/nauka – najczęściej dużo wtedy siedzę więc raz na 30 min robię krótkie ćwiczenia rozciągające i oddechowe – na siedząco, pozycja ulgi Hruski, oddech 360 (wszystkie ćwiczenia z wpisu znajdziesz w eBooku)
⛅️Popołudnie:
Przed obiadem:
➡️ repozycja miednicy i ćwiczenia oddechowe – są to ćwiczenia, które mają na celu przygotowanie miednicy i oddechu do porodu – otwarcie talerzy biodrowych, mobilność kości krzyżowej, praca mięśni brzucha i dna miednicy.
Ćw. repozycji są dobierane indywidualnie i powinny być pokazane przez fizjoterapeutę – tutaj polecam spotkanie ze specjalistą. Podstawowe ćwiczenia znajdziesz też w eBooku – np. Kołysanie miednicy, oddech do pleców, 90/90 – te ćwiczenia zajmą mi 15-20 min.
Po obiedzie:
➡️spacer – codziennie wychodzę na spacer (ok. 45 min) podczas, którego robię proste ćwiczenia oddechowe. Po prostu idąc robię Małe Kroki lub siadam na ławce i robię Szczęśliwą 13 (eBook). Z dotlenioną głową wracam do pracy lub nauki. Teraz też dochodzą obowiązki związane z „wyprawką” – zamówienia, pranie itd.
🌗 Wieczór:
Tutaj zawsze jest czas na rodzinę i przyjemności. Po kąpieli dorzucam obecnie – masaż krocza – przygotowanie krocza do porodu to bardzo ważny element sprzyjający jego ochronie.
🌜 Sen:
Higiena snu w ciąży to podstawa- dobry sen wpływa na jakoś porodu! Dlatego ważne jest dobre przygotowanie sypialni i ciała – patrz eBook. Tutaj nie wpisuję w plan dnia, ale podkreślam, że warto pamiętać o SEKSIE w ciąży co dobrze robi dla wszystkich – i dla krocza też 😉
❗️Pamiętaj żeby zawsze skonsultować się ze specjalistą nim zaczniesz jakiekolwiek ćwiczenia!
Ps. Mój Plan Dnia stworzyłam w oparciu o zalecenia i ćwiczenia z książki Izabeli Dembińskiej „Rodzić można łatwiej” oraz korzystając z eBooka „21 Dni z Oddechem”.