Koronawirus – rehabilitacja oddechowa. Poradnik dla pacjenta.

Koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje ostrą chorobę zakaźną układu oddechowego nazwaną COVID-19.
W przypadku tej choroby, tak jak w przypadku wszystkich chorób układu oddechowego, wymagana jest odpowiednia rehabilitacja. 
Jak pokazują chińskie doświadczenia, wcześnie wdrożone ćwiczenia oddechowe mogą przyspieszyć powrót do zdrowia, a także usprawnić działanie całego systemu opieki  zdrowotnej.

W ostatnich dniach wszyscy żyjemy obecną sytuacją całego świata związaną z pandemią wywołaną przez nowego koronawirusa. Cały system opieki zdrowotnej przekierowuje swoje działania na leczenie i opiekę nad chorymi zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. Nie inaczej jest z fizjoterapią.

Tak jak wszyscy medycy – fizjoterapeuci starają się opracować wytyczne postępowania z pacjentami chorymi na COVID-19. Jako grupa terapeutów musimy działać szybko i sprawnie, by przygotować się na wspieranie leczenia zakażonych pacjentów. 

W tym temacie polecam Ci bardzo ciekawą rozmowę Joanny Tokarskiej, znanej jako Fizjopozytywna, z Aleksandrą Cieloszczyk, która opracowała dla nas chińskie wytyczne rehabilitacji oddechowej chorych na COVID-19. 

W odpowiedzi na propozycję Joanny Tokarskiej, po zapoznaniu z wytycznymi rehabilitacji oddechowej w COVID-19, opracowałam Poradnik dla Pacjenta. 

W poradniku znajdziesz:

  • Konkretne ćwiczenia, które można wykonywać jeszcze PRZED infekcją w celu usprawnienia układu oddechowego.
  • Porady jak radzić sobie ze stresem i niepokojem związanymi z pandemią. 
  • Wskazówki jak radzić sobie z dusznością, która jest jednym z głównych objawów COVID-19. 

Więcej na temat oddychania dowiesz się z mojego
Instagrama @sandra_osipiuk 👈🏼

Poradnik możesz pobrać tutaj:

W tym miejscu należy podkreślić, że czynnikiem pogarszającym stan pacjentów jest STRES i niepokój. Według chińskiego raportu duża część najciężej chorych pacjentów przejawiała cechy Zespołu Stresu Pourazowego. W związku z powyższym zaleca się stosowanie ćwiczeń relaksacyjnych oraz wdrażanie edukacji pacjentów z tematu choroby oraz technik radzenia sobie ze stresem. Podstawowe zalecenia i techniki znajdziesz w Poradniku. 

Odpowiednio wczesne wdrożenie rehabilitacji oddechowej może pomóc w utrzymaniu czynności płuc oraz przyspieszy powrót do zdrowia. Co jest bardzo istotne również z punktu widzenia wydolności sytemu opieki zdrowotnej. 

Dlatego nie czekaj! Wykorzystaj czas kwarantanny i zadbaj o jak najlepsze przygotowanie się do infekcji.

Bo niestety… liczba zakażeń wciąż wzrasta i musimy być świadomi jak postępować gdy wirus dotknie nas lub naszych najbliższych.  

Jeżeli chcesz zacząć trenować oddech pobierz również
darmowy eBook “21 Dni z Oddechem” 👈🏼

Źródła:
Chinese Rehabilitation Medicine Association, Respiratory Rehabilitation Committee of Chinese Rehabilitation Medicine Association, Cardiopulmonary Rehabilitation Group of Physical Medicine and Rehabilitation Branch of Chinese Medical Association. 2019 New Coronary Virus Pneumonia Respiratory Rehabilitation Guidance (Second Edition) [J / OL Chinese Journal of Tuberculosis and Respiratory Diseases, 2020, 43 (2020-03-03). Http://rs.yiigle.com/yufabiao/1183323.htm. DOI: 10.3760 / cma.j.cn112147-20200228-00206.
Pulmonary rehabilitation in adults Breathe Jun 2016, 12 (2) 192-195; DOI: 10.1183/20734735.ELF122
 
Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Co NOS robi dla mózgu?

Zgłębiając tajniki oddychania, często zapominamy, jak ogromny wpływ może ono mieć na nasze zdrowie, samopoczucie i działanie mózgu. Choć większość z nas oddycha niezauważalnie i

Ćwiczenia oddechowe na zatoki

Oddychanie nosem jest kluczowe dla naszego zdrowia, pomaga filtrować, nawilżać i ocieplać powietrze, które wdychamy, zwiększając przy tym w nim obecność tlenku azotu (NO), co

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby