Ćwiczenia na brzuch – robić czy nie robić? Trenować selektywnie mięśnie brzucha, czy nie, bo w końcu brzuch robi się w kuchni? Znam te odwieczne pytania, ale dziś skupimy się przede wszystkim na czymś innym. Na oddechu podczas treningu mięśni brzucha.
❗️Zależy co jest Twoim celem.
⭐️ Jeżeli rozmiar – to tak głównie zadbaj o to w kuchni.
⭐️ Jeżeli rzeźba – to do kuchni dorzuć ćwiczenia.
⭐️ Jeżeli prawidłowa funkcja – to zadbaj o oddech 🌬
I chyba nie zaskoczę jak powiem, że bez tego ciężej będzie osiągnąć inne cele?
👉🏼 Oprócz pracy nad wzorcem oddechowym per se warto odpowiednio oddychać w trakcie wykonywania ćwiczeń, by jak najlepiej zaktywować mięśnie brzucha do pracy.
👉🏼 To pozwoli na jak najlepsze rezultaty funkcjonalne tej partii mięśniowej.
Mięśnie brzucha:
– zginają tyłów
– uczestniczą w stabilizacji tułowia jako elementy tzw. cylindra oddechowego.
– uczestniczą w osiąganiu i utrzymywaniu SA przepony, a tym samym warunkują jak najlepszą jej funkcję!
❗️ Dlatego jeżeli chcesz efektywnie trenować brzuch – zadbaj o swój oddech. A jeżeli chcesz zadbać o oddech – respektuj pracę mięśni brzucha.
👉🏼 Przedstawiony wzorzec oddechowy przede wszystkim aktywuje do mocniejszej pracy mięśnie skośne brzucha, które są kluczowe w utrzymaniu optymalnej Strefy Apozycji.
Dzisiejszy post przeanalizuj na przykładzie spięć brzucha, ale warto stosować powyższy wzorzec oddechowy w innych ćwiczeniach.
W treningu zawsze wszystko zależy od celu i Twoich indywidualnych potrzeb. Dlatego zawsze warto skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą, jaka forma ćwiczeń będzie dla Ciebie najlepsza.
Źródła:
Effect of hip position and breathing pattern on abdominal muscle activation during curl-up variations; 2018 Jun;14 :445-450.
Publication Date (Web): 2018 June 27 (Original Article)
doi:https://doi.org/10.12965/jer.1836170.085