Jednym z moich ulubionych ćwiczeń na stres jest tzw. fizjologiczne westchnienie. Z doświadczenia jednak wiem, że przysparza treningowych trudności. Sprawdź jak dobrze z niego korzystać!
Dlaczego wzdychamy?
Człowiek wzdycha ok. 12 razy na godzinę i to wzdychanie jest nam potrzebne aby:
- „resetować” zmiany w oddechu, które pojawiają się z powodu stanów emocjonalnych lub stresu
- wyrażać niektóre emocje (np. rozdrażnienie)
- pogłębić oddech, by zapobiec zapadaniu się pęcherzyków płucnych i usprawnić wymianę gazową (m.in. dostarczanie tlenu)
Westchnienie generowane jest w centralnych ośrodkach oddechowych, które znajdują się w pniu naszego mózgu. Ośrodki te reagują na zmiany poziomu gazów w naszym ciele: głównie CO2, inicjując oddychanie lub, gdy trzeba wzdychanie 🙂
❗️Warto jednak wiedzieć, że odczuwanie lęku i niepokoju może wiązać się ze zbyt częstym wzdychaniem, co może być objawem hiperwentylacji przewlekłej (nadmiernego, szybkiego, płytkiego oddychania). Wtedy to ćwiczenie odradzam i polecam spokojne ćwiczenia z długim wydechem przez nos lub zaciśnięte usta.
👉🏼 Kontrolowane „odtworzenie” westchnienia może nas wyluzować i uspokoić.
Jednak z Waszych relacji oraz opowiadań moich pacjentów z gabinetu, próby kontrolowanego wzdychania kończą się czasami: kręceniem w głowie, mroczkami przed oczami, mrowieniem palców i/lub ust, wzrostem niepokoju. Z mojego doświadczenia wynika to z nadmiernego oddychania w trakcie tego ćwiczenia. Sprawdź na filmiku moje wskazówki:
Jakie wskazówki warto zastosować ćwicząc „fizjologiczne westchnienia”?
Proponuję robić to ćwiczenie oddychając spokojnie, pilnować długiego i delikatnego wydechu podczas wzdychania oraz zatrzymać oddech po wydechu (westchnieniu) na kilka sekund (w ciąży nie zatrzymujemy!) – to zapobiegnie wzmacnianiu hiperwentylacji.
💡Wskazówka: położenie rąk na brzuchu i mostku pomaga kontrolować ruchy oddechowe wdechów. Wdechy mamy tutaj dwa: na normalnej objętości oraz dopełnienie. Faza 1 do dolnych żeber (ręka w górnej cz. brzucha). Faza 2 do mostka (ręka położona na mostku).<
Dzięki tym wskazówkom łatwiej będzie kontrolować oddech tak, by nam rzeczywiście sprzyjał 🙂
Miłego wzdychania! 🙂