Czy od oddechu może boleć głowa?

Czy ćwiczenia oddechowe mogą pomóc z bólem głowy? A czy nieprawidłowy oddech może powodować ból głowy? Pozwól, że spróbuję Ci to wyjaśnić.

Dlaczego oddech wpływa na ból głowy?

Przyczyn i rodzajów bólów głowy jest naprawdę dużo. Z punktu widzenia treningu oddechowego warto jest się zatrzymać nad bólami wywołanymi stresem i zaburzonym wzorcem oddechowym. Szczególnie nad hiperwentylacją – czyli utrzymującym się szybkim, płytkim oddechem, wykonywanym torem górno-żebrowym, który zresztą często towarzyszy odczuwaniu stresu. 

👉🏻Stres jest zaburzeniem równowagi w autonomicznym układzie nerwowym, a furtką do tego układu jest oddech – spokojny, łagodny oddech, nie tylko redukuje odczuwanie stresu, ale i przywraca balans w AUN. To może się przyczynić do redukcji bólu głowy. 

👉🏻Hiperwentylacja powoduje obniżenie poziomu CO2 we krwi. W takiej sytuacji spada przepływ krwi do mózgu, zmniejsza się dotlenienie tkanek, co może przyczynić się do odczuwania bólu głowy. 

👉🏻Poza tym nadmierne, szybkie oddychanie powoduje zmianę wzorca oddechowego na górno-żebrowy. Do oddechu włączone są mięśnie oddechowe dodatkowe, zmienia się kontrola motoryczna i mechanika pracy całego kompleksu ruchowego górnego tułowia i żuchwy. W wyniku czego mogą pojawiać się napięciowe bóle głowy. 

👉🏻Dodatkowo hiperwentylacja może zmieniać naszą percepcję bólu. Zmniejszenie utlenienia mózgu wpływa na pobudliwość komórek nerwowych, co może zmieniać nasze odczuwanie bólu. Zmienia się też stan psychiczny – dochodzi do nasilenia niepokoju, lęku i depresji. Wszystko to skutkuje wzmożeniem odczuwania bólu. Nie tylko bólu głowy.  

👉🏻Relaksacyjne ćwiczenia oddechowe spowalniające oddech, z krótkimi bezdechami, na zredukowanej objętości mogą powodować podwyższenie poziomu CO2 we krwi, a to rozszerza naczynia krwionośne w mózgu i dostarcza do niego więcej tlenu. Dodatkowo ćwiczenia te zmniejszają stres i niepokój. Takie działanie może przerwać lub zredukować ból głowy. 

Więc może następnym razem nim sięgniesz po tabletkę, to najpierw pooddychasz? 

(Pamiętaj jednak, że nim zaczniesz poddawać się terapii bólu głowy – sprawdź z lekarzem co jest jego prawdziwą przyczyną)

Źródła:

  • Hoff, J. I., B. R. Bloem, M. D. Ferrari, and G. J. Lammers. “A breathtaking headache.” Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry 2004, 75, no. 3: 509-509.
  • Jafari, Hassan, Ali Gholamrezaei, Mathijs Franssen, Lukas Van Oudenhove, Qasim Aziz, Omer Van den Bergh, Johan WS Vlaeyen, and Ilse Van Diest. “Can slow deep breathing reduce pain? An experimental study exploring mechanisms.” 2020 The Journal of Pain.
  • Terekhin, Pavel, and Clemens Forster. “Hypocapnia related changes in pain-induced brain activation as measured by functional MRI.” Neuroscience letters 2006, 400, no. 1-2: 110-114.
  • Clausen, Tobias, Alexander Scharf, Matthias Menzel, Jens Soukup, Carsten Holz, Andreas Rieger, Frank Hanisch et al. “Influence of moderate and profound hyperventilation on cerebral blood flow, oxygenation and metabolism.” Brain research 2004, 1019, no. 1-2: 113-123.
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Po co rozciągać boki klatki piersiowej?

Ćwiczeń oddechowych nie robimy tylko po to, żeby się zrelaksować. Rozciąganie boków klatki piersiowej wiąże się z rozluźnianiem i rozciąganiem mięśni międzyżebrowych. Po co to

Oddech i brzuch

Twój brzuch potrzebuje Twojego oddechu. A Twoja przepona potrzebuje Twojego brzucha. Przepona jest głównym mięśniem oddechowym, który wykonuje około 80% pracy oddechowej. Oddziela klatkę piersiową od

Zdrowy Oddech

Czy naprawdę trzeba pracować nad tym całym oddechem? Nie, nie trzeba. Tylko odpowiedz sobie na pytanie: Czy czujesz się w pełni zdrowia psychicznego i fizycznego?  To

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co