Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych.

Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej funkcjonalności może wspierać wiele różnych obszarów naszego zdrowia, w tym właśnie zdrowie seksualne.

Oddech:

  • wspiera działanie układu nerwowego, który reguluje poziom podniecenia,
  • wpływa na układ autonomiczny, który odpowiada za fizjologiczne aspekty pobudzenia seksualnego,
  • wspiera pracę mięśni dna miednicy, których prawidłowe funkcjonowanie wiąże się z odczuwaniem przyjemności i komfortu podczas zbliżenia
  • oraz, może przede wszystkim, oddychanie bierze udział w ekspresji emocjonalnej, w regulacji naszego nastroju i poziomu stresu, tak ważnymi aspektami, które czynią z seksu przyjemność.

Oddech jest wszechstronny i łatwy do zastosowania, dzięki czemu może pomagać w uczynieniu z seksu naprawdę miłe doznanie.

Bo w tym wszystkim też chodzi o to, żeby wesprzeć osoby, dla których ten obszar zdrowia jest problematyczny.

Oddech może bowiem:

  • pomóc zmniejszyć poziom stresu, który utrudnia osiąganie satysfakcji seksualnej;
  • pomóc “wrócić do swojego ciała”, co pozwoli na określenie swoich potrzeb i granic w seksie
  • wesprzeć w regulacji napięcia w obrębie mięśni dna miednicy, dzięki czemu zmniejszy się ból i dyskomfort podczas zbliżenia
  • Poprawić działanie układu autonomicznego, który bierze udział w odczuwaniu podniecenia, ale i bezpośrednio wiąże się z wyzwalaniem erekcji tkanek i orgazmu, modulując poziom ukrwienia w obrębie miednicy.

I w tym miejscu chciałabym Ci powiedzieć, że miałam przyjemność podzielić się swoją wiedzą w podręczniku dla fizjoterapeutów “Zaburzenia seksualne a fizjoterapia” wydawnictwa PZWL pod redakcją Małgorzaty Starzec-Proserpio. Naprawdę zachęcam do poznania całej tej pozycji!

Natomiast jeżeli chcecie uczyć się ode mnie oddechu i poznać techniki, które również wspierają obszar zdrowia seksualnego to zapraszam na moje szkolenie “Kobieca Strona Oddechu”, którego już druga edycja odbędzie się w czerwcu 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci

Oddech w piłce nożnej

Oddech w sportach zespołowych jest elementym wartym wdrożenia. Jako szybki i prosty element może wesprzeć wielowymiarowy performance sportowca.  Gdy zaproszono mnie do poprowadzenia szkolenia z

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.