Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych.

Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej funkcjonalności może wspierać wiele różnych obszarów naszego zdrowia, w tym właśnie zdrowie seksualne.

Oddech:

  • wspiera działanie układu nerwowego, który reguluje poziom podniecenia,
  • wpływa na układ autonomiczny, który odpowiada za fizjologiczne aspekty pobudzenia seksualnego,
  • wspiera pracę mięśni dna miednicy, których prawidłowe funkcjonowanie wiąże się z odczuwaniem przyjemności i komfortu podczas zbliżenia
  • oraz, może przede wszystkim, oddychanie bierze udział w ekspresji emocjonalnej, w regulacji naszego nastroju i poziomu stresu, tak ważnymi aspektami, które czynią z seksu przyjemność.

Oddech jest wszechstronny i łatwy do zastosowania, dzięki czemu może pomagać w uczynieniu z seksu naprawdę miłe doznanie.

Bo w tym wszystkim też chodzi o to, żeby wesprzeć osoby, dla których ten obszar zdrowia jest problematyczny.

Oddech może bowiem:

  • pomóc zmniejszyć poziom stresu, który utrudnia osiąganie satysfakcji seksualnej;
  • pomóc “wrócić do swojego ciała”, co pozwoli na określenie swoich potrzeb i granic w seksie
  • wesprzeć w regulacji napięcia w obrębie mięśni dna miednicy, dzięki czemu zmniejszy się ból i dyskomfort podczas zbliżenia
  • Poprawić działanie układu autonomicznego, który bierze udział w odczuwaniu podniecenia, ale i bezpośrednio wiąże się z wyzwalaniem erekcji tkanek i orgazmu, modulując poziom ukrwienia w obrębie miednicy.

I w tym miejscu chciałabym Ci powiedzieć, że miałam przyjemność podzielić się swoją wiedzą w podręczniku dla fizjoterapeutów “Zaburzenia seksualne a fizjoterapia” wydawnictwa PZWL pod redakcją Małgorzaty Starzec-Proserpio. Naprawdę zachęcam do poznania całej tej pozycji!

Natomiast jeżeli chcecie uczyć się ode mnie oddechu i poznać techniki, które również wspierają obszar zdrowia seksualnego to zapraszam na moje szkolenie “Kobieca Strona Oddechu”, którego już druga edycja odbędzie się w czerwcu 2023.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Oddychanie nosem jak odcisk palca?

Wyobraź sobie, że możesz odblokować telefon… swoim oddechem przez nos. Brzmi jak science fiction? A jednak – naukowcy z Weizmann Institute of Science właśnie pokazali, że Twój sposób oddychania jest tak unikalny, jak linie papilarne. I co więcej – zdradza znacznie więcej niż tylko Twoją tożsamość. Dowiedz się, co mówi o Tobie oddychanie nosem!

Dlaczego dzieci oddychają brzuchem?

Oddychanie brzuszne u dzieci nie jest tylko nawykiem – to fizjologiczna konieczność wynikająca z ich budowy anatomicznej i etapu rozwoju układu oddechowego. W tym wpisie

Tężyczka i oddech – jak to się łączy?

Czy kiedykolwiek doświadczyłaś/eś mrowienia w dłoniach, skurczów palców, uczucia duszności lub „kołatania” serca, które pojawia się nagle – często w stresie lub bez wyraźnej przyczyny?

Trening mięśni oddechowych – czy warto?

Czy Twoja przepona potrzebuje treningu? Zdecydowanie tak – i nie tylko, jeśli jesteś sportowcem. Nasze mięśnie oddechowe, podobnie jak biceps czy pośladki, można wzmacniać i