Czy Hayward zagra w tym sezonie?

Ostatnio pisałam Wam o prewencji urazów u koszykarzy, a dziś sportowy świat żyje urazem Gordona Haywarda.

❓Czy Hayward zagra w tym sezonie?

▶Może zacznijmy od tego co się właściwie wydarzyło.
👉1. W poprzednim poście zwróciłam uwagę na to, że istotna w prewencji urazów jest dobra kontrola motoryczna w trakcie lądowania z wyskoku- i właśnie w tym mechanizmie doszło do urazu. Plus LeBron James, który wpadł na Haywarda. Stabilizację stopy możemy trenować, ale nie przewidzimy w każdej sytuacji wpadającego na ciebie @kingjames

👉2. Oficjalnie wiadomo, że doszło do skręcenia stawu skokowego i złamania kości piszczelowej.
Do złamań kostek dochodzi zazwyczaj w wyniku działania sił działających pionowo lub pionowo-rotacyjnie na nawróconą lubą odwróconą stopę. W tym przypadku lądowanie na nawróconą stopę.     

👉3. Mechanizm złamania polega na nagłym rozciągnięciu struktur więzadłowych i torebki stawowej, aż do zerwania więzadeł i dalej do złamania kostek goleni.

👉4. Złamanie może dotyczyć jednej, dwóch lub trzech tzw. kostek. Kostkę boczną i przyśrodkową każdy wie gdzie ma, a trzecia znajduje się na tylnej stronie piszczeli. Im więcej złamań kostek tym bardziej skomplikowane leczenie i gorsze rokowanie.               

👉5. Do jakiego konkretnie złamania doszło u Haywarda nie wiemy i możliwe, że się nigdy nie dowiemy, ale wiemy już, że na środę przewidziane jest operacyjne składanie złamania. Co sugeruje wieloodłamowe złamanie z przemieszczeniem.

❓❓❓Kiedy Hayward zagra? 
Kości do pełnego zrostu potrzebują ok. 6 tyg. Stopę można w pełni obciążać po ok 2m po zabiegu. Jednak pełna ich wydolność następuje po roku- do dwóch. Rehabilitacja zaczyna się od razu po zabiegu i powinna trwać ok 6m (możliwe osiągnięcie 80% wydolności). Pełna wydolność stopy może powrócić nawet do 2 lat po urazie. Pamiętajmy, że rekonwalescencja nie dotyczy tylko kości, ale i tkanek miękkich, które mają zapewnić czynność stopy.

❓❓❓Czy wróci ? Ciężko powiedzieć na tym etapie. Jeżeli chce grać w przyszłości- lepiej by wrócił po ODPOWIEDNIM czasie.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Nie mogę głęboko oddychać

Czy zdarza Ci się, że nie możesz głęboko oddychać? Czujesz, że nie możesz odetchnąć pełną piersią? Jeżeli tak, to mam dla Ciebie kilka wskazówek, co

Dlaczego wzdychamy?

Po co nam wzdychanie? Czy można wzdychać za dużo? Czy wzdychanie pomaga, a może szkodzi? Dowiedz się więcej na temat wzdychania! Zdrowa osoba dorosła wzdycha

Jak sobie radzić z hiperwentylacją?

Jeżeli ktoś się z Tobą założy, że dłużej niż Ty wstrzyma powietrze to co wtedy zrobisz? Prawdopodobnie dobrym rozwiązaniem wyda Ci się wzięcie kilku szybkich