Czy Hayward zagra w tym sezonie?

Ostatnio pisałam Wam o prewencji urazów u koszykarzy, a dziś sportowy świat żyje urazem Gordona Haywarda.

❓Czy Hayward zagra w tym sezonie?

▶Może zacznijmy od tego co się właściwie wydarzyło.
👉1. W poprzednim poście zwróciłam uwagę na to, że istotna w prewencji urazów jest dobra kontrola motoryczna w trakcie lądowania z wyskoku- i właśnie w tym mechanizmie doszło do urazu. Plus LeBron James, który wpadł na Haywarda. Stabilizację stopy możemy trenować, ale nie przewidzimy w każdej sytuacji wpadającego na ciebie @kingjames

👉2. Oficjalnie wiadomo, że doszło do skręcenia stawu skokowego i złamania kości piszczelowej.
Do złamań kostek dochodzi zazwyczaj w wyniku działania sił działających pionowo lub pionowo-rotacyjnie na nawróconą lubą odwróconą stopę. W tym przypadku lądowanie na nawróconą stopę.     

👉3. Mechanizm złamania polega na nagłym rozciągnięciu struktur więzadłowych i torebki stawowej, aż do zerwania więzadeł i dalej do złamania kostek goleni.

👉4. Złamanie może dotyczyć jednej, dwóch lub trzech tzw. kostek. Kostkę boczną i przyśrodkową każdy wie gdzie ma, a trzecia znajduje się na tylnej stronie piszczeli. Im więcej złamań kostek tym bardziej skomplikowane leczenie i gorsze rokowanie.               

👉5. Do jakiego konkretnie złamania doszło u Haywarda nie wiemy i możliwe, że się nigdy nie dowiemy, ale wiemy już, że na środę przewidziane jest operacyjne składanie złamania. Co sugeruje wieloodłamowe złamanie z przemieszczeniem.

❓❓❓Kiedy Hayward zagra? 
Kości do pełnego zrostu potrzebują ok. 6 tyg. Stopę można w pełni obciążać po ok 2m po zabiegu. Jednak pełna ich wydolność następuje po roku- do dwóch. Rehabilitacja zaczyna się od razu po zabiegu i powinna trwać ok 6m (możliwe osiągnięcie 80% wydolności). Pełna wydolność stopy może powrócić nawet do 2 lat po urazie. Pamiętajmy, że rekonwalescencja nie dotyczy tylko kości, ale i tkanek miękkich, które mają zapewnić czynność stopy.

❓❓❓Czy wróci ? Ciężko powiedzieć na tym etapie. Jeżeli chce grać w przyszłości- lepiej by wrócił po ODPOWIEDNIM czasie.

 

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo 7-dniowy Mini Kurs Oddechowy, czyli łagodne i ciekawe wprowadzenie do świata oddechu

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co wpływa na wzorzec oddechowy?

Oddychanie przeponowe? Oddychanie klatką piersiową? Dlaczego są osoby, które zawsze oddychają przeponą, a inne nie? W prosty sposób staram się to dziś wyjaśnić i pomogę

10 zasad higieny oddechu

Jak na co dzień dbać o swój oddech? Jak sprawić, by trening oddechowy stał się elementem Twojej codziennej rutyny prozdrowotnej? Sprawdź 10 zasad zdrowego oddechu,

Zaburzenia oddychania podczas snu w ciąży

Jeżeli miałabym wymienić tylko jedną rzecz, która najbardziej mi dokuczała w ciąży to byłoby ciągłe niewyspanie. Szczególnie było to uciążliwe w III trymestrze gdy brzuch