TVP, zamiast brać bez pytania moje materiały, wystarczyło zapytać, ja się wiedzą dzielę za darmo

Edit: Redakcja „Pytania na Śniadanie” skontaktowała się ze mną przepraszając i wyjaśniając zaistniałą sytuację. Zostało mi zaproponowane wystąpienie w programie oraz pomoc w udostępnianiu Poradnika dla Pacjenta. Cieszę się, że w sposób polubowny udało się rozwiązać sprawę i dzięki temu moje treści edukacyjne trafią do większego grona odbiorców.

Kim jestem i co robię

Nazywam się Sandra Osipiuk-Sienkiewicz. Jestem fizjoterapeutą i trenerem oddechu. Specjalizuję się w reedukacji i rehabilitacji oddechowej. Staram się szerzyć wiedzę o oddychaniu na wszelkie możliwe sposoby, m.in. poprzez wpisy na mojej stronie (sofizjo.pl) oraz poprzez mojego Instagrama (@sandra_osipiuk), gdzie się dzielę wiedzą i prowadzę regularne sesje edukacyjne na żywo czy na moim występie na TEDxWarsaw, zatytułowanym „Siła Twojego oddechu”.

Może niepotrzebnie o tym piszę, bo o tym wszystkich wiesz. Czasem jednak trzeba o tym przypominać, bo TVP też o tym wiedziało, ale… zapomniało.

Co zobaczyłam w „Pytaniu na śniadanie”

W Polsce jest bardzo mało osób, które się specjalizują w rehabilitacji czy reeudakacji oddechowej. Świadomość tego, jak ważne jest poprawne oddychanie dopiero kiełkuje i jeszcze się tylko przedziera do szerszej świadomości. Dlatego zawsze się cieszę, kiedy nie tylko ja, ale i inne osoby o tym mówią i edukują.

Dzisiaj rano ucieszyłam się więc widząc, że ten temat jest poruszany w programie „Pytanie na Śniadanie”:

Już sam początek mnie zaintrygował:

Prowadzący mówią… zresztą zacytuję, żeby nie przeinaczać:

Drodzy państwo, to teraz porozmawiamy o dusznościach, o tym wszystkim, co jest związane z koronawirusem, bo właśnie problemy z układem oddechowym to są te efekty, które możemy odczuwać. W każdym razie można się do tego przygotować. Prewencyjnie zadbać o tak zwaną rehabilitację oddechową. Prewencyjnie, ale też na wypadek, kiedy zostaniemy już zainfekowani, żeby też nie wpadać w panikę. Jakie ćwiczenia powinniśmy poznać? O tym właśnie teraz porozmawiamy.

Co mi to przypomina?

Ciężko mi było oprzeć się wrażeniu, że gdzieś to widziałam i słyszałam.

To powyżej to nie jest plan dzisiejszego segmentu Pytanie na Śniadanie. To jest spis treści mojego Poradnika Pacjenta:

Opublikowałam go 19 marca u siebie na blogu i podzieliłam się na Instagramie. Jest dostępny za darmo i nawet nie proszę o wpisanie maila. PDF jest do ściągnięcia bezpośrednio na stronie.

Od 19 marca został ściągnięty już ponad 2500 razy. I to tylko w wersji polskiej! Od tamtego czasu poradnik został przetłumaczony też na angielski i islandzki, kolejne tłumaczenia są w drodze.

Wracając jednak do „Pytania na Śniadanie”…

Po uspokojeniu siebie i swojego oddechu (mam cały ebook na ten temat, wiem jak to robić), oglądałam dalej.

Mniej więcej w 3/4 segmentu zobaczyłam znowu coś znajomego: mój dokładny wykres z poradnika! Pokazuję w nim ćwiczenie do wykonania w przypadku wystąpienia ataku paniki lub duszności:

Co gorsza, zostało to pokazane podczas gdy w programie była mowa o czymś zupełnie innym!

Po programie weszłam na stronę TVP, żeby zobaczyć coś więcej o programie. Mało, że z mojego poradnika zrobili sobie spis treści segmentu programu (to akurat jest super!), ale nie wspomnieli nawet słowem o źródle, a w samym opisie na stronie nawet nie wysilili się na wymyślenie czegoś własnego:

Wiadomość dla TVP

Drogie TVP,

Bardzo się cieszę, że promujesz reedukację oddechową i że czerpiesz z wartościowych i fachowych źródeł. Zależy mi, żeby jak najwięcej osób było świadomych tego, jak ważny jest oddech i na jak wiele obszarów życia wpływa prawidłowe oddychanie.

Na przyszłość jednak wystarczy będzie się skontaktować i zapytać czy poprosić o wykorzystanie materiałów oraz o wspomnienie skąd się zaczęrpnęło wiedzy. Ja się zawsze chętnie dzielę swoją wiedzą!

Gdybyście poprosili, to dostalibyście jeszcze więcej materiałów, a nawet te co macie, dostalibyście w jeszcze lepszej wersji. Przy tłumaczeniu poradnika na angielski dostał on też poprawioną szatę graficzną, więc moglibyście ten wykres, który wykorzystaliście, mieć w dużo ładniejszej i medialnej formie:

Gdybyście prowadzili kolejne programy o fizjoterapii czy rehabilitacji oddechowej, to tu macie kopalnię wiedzy:

Cieszę się, że poruszacie ważne tematy, ale róbcie to lepiej i odpowiedzialniej!


Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.

Co ma oddech do zdrowia seksualnego?

Oddech to uniwersalne narzędzie, które można wykorzystywać jako wsparcie terapeutyczne w różnych zaburzeniach. W tym zaburzeniach seksualnych. Oddech jest bardzo uniwersalnym narzędziem, które w swojej

Znajdź swoją przeponę! – ćwiczenie

Masz problem z poczuciem i znalezieniem oddechu przeponowego? To znajdź przeponę 🙂Trochę śmieszne, ale ciekawe ćwiczenie, które pokaże Ci jak pracuje przepona oraz pokaże jej