Świat się zmienia, wiemy coraz więcej wiec czas na prawdziwy oddech przeponowy czyli oddech gdzie unosi się brzuch ORAZ klatka piersiowa. Mówiłam o tym wiele razy – optymalny oddech wymaga unoszenia i obniżania dolnych żeber, a nie wypychania brzucha do przodu.
1. Prawidłowy oddech to oddech 360st. – poszerza się wymiar dolnej cz. klatki piersiowej(KP) i (górnego) brzucha we wszystkich kierunkach.
2. Gdy obniża się przepona (wdech) dolne żebra rotują się na zewnątrz i tak zwiększa się objętość klatki piersiowej – nie ma to nic wspólnego z wypinaniem brzucha w przód.
3. Mm. brzucha mają aktywnie stabilizować KP by przepona pracowała z optymalną strefą apozycji co generuje najlepszy jej skurcz – optymalny wdech.
4. By zrobić efektywny wdech najpierw musisz zrobić pełen WYDECH z zejściem żeber do dołu – to poprawia ustawienie żeber i kopulasty kształt przepony.
5. Pozycjonowanie KP warunkuje pracę oddechową przepony i mm. oddechowych.
6. Mm. brzucha, przepona, tylna ściana jamy brzusznej (w tym kręgosłup) i mm. dna miednicy tworzą cylinder, w którym ciśnienia muszą być zrównoważone – wypychanie brzucha podczas wdechu zmienia rozkład ciśnień co zaburza stabilizację oraz może generować zwiększony nacisk na dno miednicy i przodopochylenie miednicy.
7. Poprawa wydechu, aktywności mm.brzucha i ruchomości KP optymalizuje stabilizację i ruchomość całego ciała.
8. Oddech powinien uspokajać i przełączać AUN na działanie cz.parasympatycznej czyli powinien być spokojny i zrelaksowany, a to daje oddech dolnożebrowy czyli prawdziwy oddech przeponowy.
9. Wszyscy się cały czas uczymy – też przechodziłam przez etap uczenia oddychania torem brzusznym – nic złego w nabywaniu nowej wiedzy i w zmianie podejścia treningowego.
10. Podejście to promowane jest w metodach: PRI, DNS, Pilates.
Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie gdzie porównuję ODDECH BRZUCHEM do ODDECHU DOLNOŻEBROWEGO. Wrzuciłam tam też filmiki, na których widać obydwa wzorce.