Często słyszę od moich pacjentów, że ziewają podczas ćwiczeń i zastanawiają się, czy to oznacza, że coś jest nie tak z ich oddychaniem. Na szczęście, ziewanie podczas treningu niekoniecznie ma związek z problemami z oddychaniem.
👉🏼Czym jest ziewanie? To złożony odruch, który ewolucyjnie przystosował nasz układ nerwowy do stymulowania zmian stanu i pobudzenia poprzez poprawę krążenia wewnątrzczaszkowego i chłodzenie mózgu.
🥱Ziewanie najczęściej pojawia się podczas przechodzenia ze snu🔁czuwania, ale może też być oznaką stresu. Co ciekawe, ziewanie ma również funkcje społeczne – tzw. zaraźliwe ziewanie, pomaga w synchronizacji i zwiększeniu czujności w grupach.
🏋🏽♂️Dlaczego ziewamy podczas treningu?
👉🏼Termoregulacja mózgu– Jedna z teorii sugeruje, że ziewanie pomaga schłodzić mózg. Podczas intensywnego wysiłku fizycznego temperatura naszego ciała rośnie, a ziewanie może działać jak naturalny mechanizm chłodzenia. Dzięki temu nasz mózg może lepiej funkcjonować nawet podczas intensywnych ćwiczeń.
👉🏼Zwiększenie poziomu tlenu? Ziewanie samo w sobie nie ma bezpośredniego wpływu na oddychanie. Jednak w procesie oddychania zmienia się poziom gazów we krwi (O2/CO2) i wysiłek fizyczny również wpływa na biochemię ciała. A zmiany poziomu CO2 mogą wiązać się ze zmianami przepływu krwi w mózgu, co wiąże się ze zmianami temperatury 🌡️
👉🏼Zmęczenie i napięcie mięśniowe – Ziewanie może być również reakcją na zmęczenie i napięcie mięśniowe – ziewanie może być naturalną reakcją organizmu regulującą pobudzenie AUN i związane z tym napięcie.
👉🏼Stres – W mojej praktyce często zauważam, że sportowcy ziewają przed zawodami lub intensywnymi treningami. To może być reakcja na stres, który towarzyszy wyzwaniom fizycznym.
👉🏼Oddychanie przez usta – oddychanie nosem powoduje, że rzadziej ziewamy, a więc może za szybko zaczynasz oddychać ustami podczas ćwiczeń?
Pamiętaj, że ziewanie podczas treningu to normalne zjawisko i nie zawsze oznacza problem z oddychaniem. Jeśli masz wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z ekspertem.
Źródła:
– Provine, R. R., Tate, B. C., & Geldmacher, L. L. (1987). Yawning: no effect of 3-5% CO2, 100% O2, and exercise. Behavioral and Neural Biology.
– Corey, T. P., et al. (2011). Yawning and thermoregulation. Physiology & Behavior.
– Gallup, A. C., et al. (2011). The thermoregulatory theory of yawning. Neuroscience and Biobehavioral Reviews.