3 wskazówki jak układać trening oddechowy

Zaburzenia oddychania to trudne do jednoznacznego zdefiniowania i wieloaspektowe dysfunkcje oddechowe, które powodują pogorszenie zdrowia i/lub jakości życia.

Jakiś czas temu pisałam Ci o diagnostyce, która pomaga dobrać jak najlepszy trening, który pomoże poradzić sobie z zaburzeniami oddychania. 

👉🏼Ale jak konkretnie opracować terapię? Łap moje 3 wskazówki!

✅ Zawsze bierz pod uwagę 3 główne obszary oddychania (biomechanika, biochemia, psychofizjologia) – jak znalezione w procesie diagnostyki czynniki będą wpływać na każdy z trzech obszarów? 

Rozważmy np. Stres:

🛠Biomechanika –  szybki i płytki oddech  

🧪Biochemia – hiperwentylacja i zasadowica oddechowa 

🧠Psychofizjologia – reakcje stresowe, aktywacja układu współczulnego, obniżenie odporności psychicznej, wzmożone odczuwanie bólu, niepokój, obniżony nastrój… itd. 

✅Ustal jakie są najważniejsze cele terapii i zaproponuj proces postępowania, który pomoże je osiągnąć rozpatrując 3 obszary oddychania.

W stresie – CELE – odczuwanie spokoju i lepsze samopoczucie, sprawniejsze zarządzanie stresem:

🛠Biomechanika – oddychanie przeponowe, zmniejszenie napięcia mięśni 

🧪 Biochemia – przywrócenie spokojnego oddechu i równowagi kwasowo-zasadowej – praca z CO2

🧠 Psychofizjologia – wspieranie równowagi w układzie autonomicznym, narzędzia radzenia sobie ze stresem, techniki relaksacji, edukacja 

✅Edukuj (lub edukuj się) na temat czynników sprzyjających zaburzeniom oddychania, przekazuj wiedzę na temat utrzymania i osiągania zdrowego oddechu. 

🛠 Biomechanika – ruch, aktywność, oddech dolnożebrowy, oddychanie nosem

🧪 Biochemia – wolny, regularny i spokojny oddech, znaczenie CO2 w organizmie, znaczenie nosa

🧠 Psychofizjologia – wolny oddech, zmienność oddechu, oddychanie nosem, czym jest stres, układ autonomiczny 

Trening oddechowy, który uwzględnia powyższe obszary daje solidne podstawy do tego, by skutecznie radzić sobie z zaburzeniami oddychania. Pamiętaj o tych trzesz zasadach skutecznego treningu oddechowego, a Twoja praca będzie dawała lepsze efekty 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy można oddychać za dużo?

Oddychanie to proces, który zwykle przebiega nieświadomie, a jednak w chwili stresu, wysiłku czy emocji potrafi wymknąć się spod kontroli. Jednym z najczęściej spotykanych problemów

Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻 Krok