Dziś jest ten dzień gdy z nieba będzie spadać najwiecej gwiazd 💫  Zobaczymy kulminację meteorytów z roju Perseidów. Warto skorzystać z tego dnia by wieczorem wybrać się na chill, gdzieś z dala od zgiełku miasta i świateł.

Zanieczyszczenie światłem to poważny problem globalny, ale i obciążenie dla naszego układu nerwowego. A o niego lubię jak dbamy, nie tylko przez oddech 😉 Nadmiar świateł może męczyć i zaburzać nasz zegar biologiczny- sprzyjać problemom ze snem 😴 

Stargazing czyli obserwowanie gwiazd, to doskonały pomysł na wyciszenie i relaks. 

Jak to robić? 
1. Znajdź lokalizację z dala od świateł miasta – na szczęście w Polsce wciąż mamy dużo takich miejsc. 

2. Nim zaczniesz oglądać gwiazdy dobrze jest już wcześniej unikać światła – nasze oczy potrzebują ok. 40 min by przyzwyczaić się w pełni do ciemności. 

3. Wcześniej też przygotuj i zapoznaj się z mapą nieba – dobrze jest wiedzieć na co się patrzy. Bez problemu znajdziesz takie mapy w sieci. Są również interaktywne apki na telefon z mapami nieba 🌌

4. Jeżeli chcesz się uspokoić i zrelaksować licz w ciszy wszystkie spadające gwiazdy. Przyglądaj się niebu uważnie i skup się na liczeniu. Pamiętaj – jedna myśl na raz to relaks dla mózgu. 

5. Możesz też poszukać zorganizowanego oglądania Perseidów – np. takie odbywa się co roku w @cnkopernik 🌚 
Nie tylko piękne widoki, ale i dużo wiedzy. Jest to też ciekawy sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi. 

6. Nie zapomnij koca i ciepłych ubrań – szkoda by chłód skrócił Twoją zabawę 💁🏻‍♀️

Jako terapeuta staram się zawsze uczyć pacjentów, że eliminowanie stresu to ważny czynnik do osiągania zdrowia. Można to robić również w ten sposób ☺️ Więc…Wybierasz się dziś na stargazing?