Oddech w psychoterapii

Czy oddech może być skutecznym narzędziem w gabinecie psychoterapeuty? Oczywiście 🙂 W końcu oddech może pomóc nam się uspokoić, wyciszyć, osiągnąć stan relaksu i odpoczynku, a nawet poprawić koncentrację. Naprawdę wiele benefitów, z których można skorzystać w trakcie psychoterapii. ALE jest parę „ale”, by to było skuteczne.

ALE też warto wiedzieć, że oddech może proces terapeutyczny zaburzać. Źle prowadzone ćwiczenia i techniki oddechowe, dysfunkcyjny wzorzec oddechowy – to wszystko może sprawiać, że trening oddechowy niekoniecznie się dobrze sprawdzi w procesie terapeutycznym. Co sprawi, że my lub pacjenci będziemy z tego rezygnować (a szkoda!).

Trening oddechowy jest łatwy do zastosowania i chętnie z niego korzystamy, ponieważ szeroko mówi się o jego benefitach. Niestety bardzo łatwo też jest go źle poprowadzić. Trochę to paradoks, ale tak jest. 

👉🏻 Działanie przepony i rytm oddechowy zmieniają się w zależności od odczuwanych emocji. Niepokój, stres, depresja, silne emocje – wszystko to może wiązać się ze zmienionym wzorcem oddechowym, a nawet wyzwoleniem hiperwentylacji, która zmniejsza odporność psychiczną. Działanie oddechu jest więc dwukierunkowe – zaburzenia oddychania mogą pogarszać stan psychiczny pacjentów. Różne zaburzenia oraz cechy osobnicze będę też wpływały na to jaki trening oddechowy będzie dla pacjenta_ki bezpieczny i rzeczywiście pomocny.  

Jak więc praktykować oddech, by czerpać z niego korzyści psychoterapeutyczne? 

  1. Oceń jaki jest wyjściowy wzorzec oddechowy pacjenta_ki oraz rodzaj objawów zaburzeń oddychania – inaczej będziesz pracować z pacjentem, który się hiperwentyluje, a inaczej z takim, który ma tendencję do bezdechów. 
  2. Sprawdzaj umiejętności kontroli oddechu oraz ruchów oddechowych – jeżeli pacjent nie ma kontaktu ze swoim ciałem, to ciężko będzie wprowadzić ćwiczenia oddechowe. 
  3. Sprawdź jakość wydechu – trudności z wydychaniem powietrza utrudniają nam naukę wolnego i relaksacyjnego oddychania. U takich osób zastosowanie wolnego oddechu może stresować! 
  4. Uważaj na hiperwentylację! – Zbyt szybki lub nawet głęboki oddech może “przywołać” niepokój lub nawet wspomnienia związane z traumą. Taki oddech uwalnia emocje, ale zawsze zadaj sobie pytanie czy w danym momencie tego chcesz, a pacjent jest w stanie to udźwignąć. 
  5. Terapię oddechową zaczynaj od edukacji i zwiększenia samoświadomości oddychania – zmiany i ćwiczenia wprowadzaj stopniowo, zawsze uważnie obserwując i słuchając pacjenta. 
  6. Sprawdzaj również jak wygląda i zachowuje się postawa ciała pacjenta_ki podczas oddechu – nadmierne napięcie ramion, wysunięcie głowy w przód, zmiana ustawienia miednicy – to wszystko wpłynie również na oddech, utrudniając osiągnięcie spokojnego oddechu. 
  7. Podczas rozmowy i obserwacji emocji pacjenta zwracaj też uwagę na oddech. I gdy widzisz zmiany (np. Związane z jakimiś uczuciami) porozmawiaj o tym z pacjentem_ką
  8. Dbaj o swój oddech – to jest bardzo ważny mechanizm – oddech jest elementem komunikacji niewerbalnej i przekazujemy komunikaty również jego pomocą, gdy Twój oddech będzie spokojny i łagodny – pacjent_ka będą się czuć przy Tobie bezpieczniej. 

Chcesz się uczyć oddechu, by usprawniać swoje działania terapeutyczne i nie popełniać błędów? Zapraszam na szkolenia do Akademii Oddechu SOS 🙂

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Oddech jako zasób

Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci się wyregulować! Naucz się z tego korzystać! Oddech jest Twoją siłą. Umiejętnością, która może pomóc Ci

Oddech w piłce nożnej

Oddech w sportach zespołowych jest elementym wartym wdrożenia. Jako szybki i prosty element może wesprzeć wielowymiarowy performance sportowca.  Gdy zaproszono mnie do poprowadzenia szkolenia z

Oddech w trudnych chwilach

To, że sprawnie posługuję się oddechem nie czyni mnie niezniszczalną. To co daje mi oddech to przewaga nad tym jaka byłam kiedyś i umiejętność kontroli

Jak skutecznie układać treningi oddechowe?

Jeżeli chcesz, żeby Twój trening oddechowy był skuteczny, to musisz przeprowadzić dobrą diagnostykę. Dowiedz się jak przeprowadzać diagnostykę dla potrzeb reedukacji oddechowej. Jeżeli chcesz, żeby

Ciepełko – ćwiczenie na długi wydech

Chcesz chwili wytchnienia? Złap wydech! Wydłużanie wydechu to najprostszy sposób na to, by oddychać wolno i osiągnąć dzięki temu spokój. ⁣Sprawdź jak robić długi wydech.