Jak sprawdzić czy dobrze oddycham?

Regularna ocena własnego oddechu jest ważnym elementem dbania o zdrowie i dobre samopoczucie. Przygotowałam krótki przewodnik, który pomoże Ci samodzielnie ocenić swój oddech 👇🏻

Krok 1: Przygotowanie

  • Usiądź wygodnie na krześle z plecami opartymi o oparcie.
  • Odpocznij i uspokój się przez 5 minut.

Krok 2: Obserwacja

  • Przez ok. jedną minutę obserwuj swój oddech.

Krok 3: Ocena

  1. Ruch brzucha lub klatki piersiowej:
    • Gdzie czujesz ruch podczas oddychania? W dolnej części klatki piersiowej i brzuchu, tylko w klatce piersiowej, czy w obu miejscach?
  2. Przepływ wdechu:
    • Czy słychać Twój wdech? Jeśli tak, czy jest cichy, głośny, czy bardzo głośny?
  3. Przepływ wydechu:
    • Czy słychać Twój wydech? Jeśli tak, czy jest cichy, głośny, czy bardzo głośny?
  4. Jak oddychasz podczas wdechu i wydechu:
    • Oddychasz przez nos, usta, czy obie drogi?
  5. Głód powietrza:
    • Czy czujesz potrzebę głębszego oddechu, ziewania lub westchnienia? Jak często?
  6. Częstotliwość oddechów:
    • Policz swoje oddechy w ciągu minuty.
  7. Rytm:
    • Czy Twoje oddechy są regularne i równomierne, czy nieregularne?

Krok 4: Zapisz Wyniki

  • Zapisz swoje obserwacje. Głośny, szybki, ciężki i nieregularny oddech. Oddychanie ustami, górną częścią klatki piersiowej oraz uczucie duszności w trakcie tej oceny, są cechami, które mohgą wskazywać na zaburzenia oddychania. Jeśli zauważysz nieprawidłowości lub masz wątpliwości, skonsultuj się z fizjoterapeutą lub trenerką oddechu.


Regularne monitorowanie swojego oddechu może pomóc w wykryciu potencjalnych problemów zdrowotnych na wczesnym etapie. Pamiętaj, że prawidłowy oddech jest fundamentem zdrowia i dobrego samopoczucia.

Czy masz pytania dotyczące oceny oddechu? Zapraszam na mój webinar: Oddech dla każdego!

Na podstawie: Hylton H, Long A, Francis C, Taylor RR, Ricketts WM, Singh R, Pfeffer PE. Real-world use of the Breathing Pattern Assessment Tool in assessment of breathlessness post-COVID-19. Clin Med (Lond). 2022 Jul 26;22(4):376-379. doi: 10.7861/clinmed.2021-0759. PMID: 35760447; PMCID: PMC9345218.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze

Poznaj Tajemnice Dziecięcego Nosa

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak zmienia się nos naszych najmłodszych w miarę ich dorastania? Dziś zabieram Was w fascynującą podróż do świata dziecięcego noska, odkrywając