Nasze ciało to jeden skomplikowany i genialnie przemyślany system. Może nie jesteśmy idealnym tworem ewolucji, ale czy coś jest sprytniejsze niż ludzki organizm? Z trudnościami zawsze radzimy sobie kompensacją, która ma uzupełnić deficyty. Przynajmniej tymczasowo 🤷🏻‍♀️

Jedną z ważniejszych funkcji naszego ciała jest oddychanie. No raczej 🤪

Z punktu widzenia mechaniki nasze ciało całe musi potrafić oddychać – nie tylko płuca. Dziś o oddechu w… miednicy.

Uruchom wyobraźnię bo inaczej będzie ciężko 💁🏻‍♀️
1. Gdy robisz wdech przepona obniża się przesuwając narządy wew. w kierunku miednicy. 

2. To popycha u. pokarmowy i płyny w dół zwiększajac ciśnienie wewnątrzbrzuszne. 

3. Żeby to wszystko się zmieściło w miednicy kości ją tworzące muszę się poruszać. 

4. Kości biodrowe pochylają się do przodu i rozchylają – otwiera się „koszyczek”. 5. Kość krzyżowa pochyla się do tyłu – zwiększajac powierzchnię „wlotu koszyczka”. 6. Wydech zachodzi dokładnie odwrotnie – k. krzyżowa w przód, k. biodrowe w tył 😉 .

Co te informacje nam dają w kontekście treningu? Np.:

1. Przysiad wymaga dobrej pozycji wdechowej miednicy – żeby nie było butt winku musisz móc pochylić k.krzyżową do tyłu jak we wdechu – brak tego ruchu zwiększy zgięcie odcinka lędźwiowego co spowoduje butt wink. 

2. Martwy ciąg wymaga dobrej pozycji wydechowej – hip hinge potrzebuje pochylenia k. krzyżowej do przodu – inaczej nie osiągniesz odpowiedniego ustawienia odcinka lędźwiowego. 

3. Teraz mówimy o wlocie miednicy, a ile te ruchu oddechowe mówią nam o jej dnie – o dnie „koszyczka” – ale to temat na oddzielny post. 

4. Ustawienie miednicy wpływa na pozycję kręgosłupa – wszelkie ograniczenia i przeciążenia mogą być związane z zablokowaniem oddechowym miednicy. 

5. W praktyce musimy być w stanie osiągać naprzemiennie obydwie pozycje z taką samą efektywnością – inaczej nasz mądry organizm wytworzy kompensacje – nie zawsze korzystne 😉 Teraz już wiesz dlaczego oddech powinien być priorytetem na początku każdego treningu. 

A to tylko jeden z powodów 😉