Co możesz powiedzieć o swoim oddechu?

Jak minął Ci dzień? Co się dziś wydarzyło?
Pewnie gdy wracasz do domu lub gdy rozmawiasz z kimś bliskim potrafisz na te pytania szczegółowo i barwnie odpowiadać. Opisujesz przebyte rozmowy, miłe lub niepokojące sytuacje. Może nawet jakie uczucia Ci towarzyszyły.
A gdybym tak zapytała się, co słychać u… Twojego oddechu?

Dziwne pytanie? Oddech był, wdech i wydech jak zwykle?

Oddech się zmienia i teraz opowiem Ci o tym jak.

Oddech potrafi się zatrzymywać. Kiedy?
Przypomnij sobie sytuacje gdy czujesz duży stres lub gdy się na czymś skupiasz. Nie oddychamy gdy spodziewamy się, że coś nastąpi. Czasami jest to przepowiednią, a czasami pozostaje tylko życzeniem.
Przestajemy też oddychać z przerażenia.

Gdy czujesz spokój lub odpoczywasz wdech jest łagodny, a wydech się wydłuża. A na jego końcu pojawia się naturalna pauza, zatrzymanie, które rozluźnia mięśnie i ciało. Po tej krótkiej chwili bezwładności pojawia się kolejny wdech.

Są też momenty pobudzenia i aktywności. Coraz bardziej zanika pauza i uczucie bezwładności po wydechu, a wdech i wydech wymagają cięższej pracy mięśni. Zaczynają się wyrównywać, a cykl oddechowy robi się coraz krótszy.

Twój oddech jest też szybszy gdy nad czymś myślisz, gdy wciągasz się w rozwiązywanie zadań i problemów.

Przy silnych emocjach takich jak nagły stres, lęk i strach oddech stanie się niepokojąco szybki. Możliwe, że zaczniesz się hiperwentylowaćoddychać coraz płycej i szybciej. Może to doprowadzić do utraty kontroli nad oddechem i wywołać atak paniki.

Są też sytuacje, gdy w małym i ciasnym miejscu lub w wyniku choroby odczuwamy duszność i brak powietrza.

Z kolei gdy czujesz pożądanie Twój oddech stanie się głęboki i wolny. Wdechy staną się głośne, a wydechy szybkie. Jednak potem oddech stopniowo zacznie przyspieszać.

A może Twój oddech cały czas jest szybki i płytki. Czujesz, że nie możesz oddychać. Brać głębokich oddechów, a klatka piersiowa jest sztywna? Może to oznaczać, że Twoje ciało przestało z oddechem wspołpracować.

Znasz to?

Im więcej uwagi poświęcisz na to, by obserwować swój oddech, tym będziesz mieć o nim większą wiedzę. Dowiesz się co robić, by zyskać nad nim kontrolę. A to sprawi, że będziesz mieć możliwość wpływania na swój stan wewnętrzny i na funkcjonowanie Twojego umysłu.

Więc jaki był dziś Twój oddech?

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Co wpływa na zaburzenia oddychania?

Czujesz, że wyjątkowo ciężko Ci się oddycha? Czujesz, że Twój oddech jest szybki i płytki? Sprawdź jakie czynniki mogą powodować zmiany w Twoim oddechu. Jednym

Oddech i emocje

Gdy się śmiejesz, śpiewasz, wzdychasz, rozmawiasz lub jesz – Twój oddech się zmienia. Bierzemy oddychanie za coś tak oczywistego, że nawet nie zauważamy jak bardzo

Czy trening oddechowy może szkodzić? 

Nie zdarza się to często, ale jednak. Nieprawidłowo stosowany trening oddechowy może szkodzić. Na szczęście w większości przypadków sprowadza się to do “niekomfortowych” skutków ubocznych,

Jak odetkać nos?

Jak odetkać nos? Wchodzimy w sezon katarów i problemów z zatokami to warto znać trochę tricków na oddychanie nosem. Będzie nietypowo. Dziś polecam Wam seks

Jak uspokoić układ nerwowy oddechem?

Dlaczego, tak właściwie, wolny oddech może nas uspokoić? Poznaj mechanizm działania wolnego oddechu na nasz układ nerwowy. Połóż rękę na sercu lub na szyi i

Odstające żebra – korekcja

Żebra mogą odstawać z wielu powodów i nie zawsze musimy się tym martwić. Bo nie zawsze wiąże się to z jakąś dysfunkcją. Jednak jeżeli z jakichś