Jednym z ważniejszych czynników wpływających na oddychanie jest poziom dwutlenku węgla we krwi. To jak nasz organizm radzi sobie z jego zmiennym stężeniem, wpływa na nasze ogólne samopoczucie. Dobra tolerancja na zwiększony poziom CO2 pozwala na lepsze funkcjonowanie zarówno mentalne i fizyczne. Z tego wpisu dowiesz się o co w tym wszystkim chodzi.
Wstrzymaj oddech do momentu, aż poczujesz, że naprawdę potrzebujesz powietrza. Co czujesz?
😱 Panikę? Dyskomfort? Stres? Duszność?
To uczucie związane jest z kumulacją CO2 w organizmie. Twoje ciało szybko buntuje się przed jego nagromadzeniem bo centralne regulatory oddychania są najbardziej wrażliwe na zmienny poziomu CO2.
Nasz organizm lubi mieć wszystko pod kontrolą. Ośrodki oddechowe mają ustawiony licznik na optymalnym poziomie CO2. Najmniejsze zaburzenia będą skutkowały szybką odpowiedzią wyrównawczą.
🥵 Gdy już nie możesz wytrzymać braku powietrza – weźmiesz szybki wdech i Twój oddech przyspieszy by usunąć CO2 i dostarczyć tlen. Licznik musi wrócić w zakres normy. Tylko czy ta norma nie jest już kompensacją?
🧠 CO2 jest potrzebny by uwalniać tlen z krwi od narządów. Wahania w jego poziomie mówią OUN czy narządy potrzebują większej ilości tlenu. Czy jesteś w „stresie” czy jesteś bezpieczny?
🏃🏻♂️ Gdy poziom CO2 spada oznacza to, że Twój oddech przyspieszył, co mózg odczytuje jako – uciekaj lub walcz! Uciekasz. Twoje mięśnie zaczynają produkować CO2 więc nie odczuwasz spadku CO2 i pozostaje Ci bystrość umysłu i ciała by zwalczyć wroga.
👺 A co jeżeli Twój stres to np. codzienne mikro szpilki wbijane przez toksycznych ludzi?
Nie musisz uciekać. Kultura wymaga wstrzymywania emocji. Nie ma wystarczającej produkcji CO2. Pojawia się hiperwentylacja i niewyrównana hipokapnia. Zaburza się równowaga środowiska wewnętrznego organizmu.
🚨 Mózg ciagle dostaje wiadomość – STRES i funkcjonuje w trybie alarmowym.
Z czasem jego liczniki się przestawiają(kompensacja). Teraz już mały spadek CO2 będzie wywoływał reakcje stresową.
🧟♀️ Jesteś w trybie walcz choć nie masz już zasobów by walczyć, a niebezpieczeństwo dawno minęło.
Pojawia się zmęczenie i niepokój.
Żeby to przerwać musisz zwiększyć swoją tolerancję na CO2. Dzięki temu reakcje stresowe pojawią się później.
Musisz nauczyć się kontroli oddechu i wstrzymywać oddech.
Źródła:
Pine DS, Klein RG, Coplan JD, et al. Differential carbon dioxide sensitivity in childhood anxiety disorders and nonill comparison group. Arch Gen Psychiatry. 2000;57(10):960–967. doi:10.1001/archpsyc.57.10.960
Sikter, Andras & Faludi, Gabor & Rihmer, Zoltán. (2009). The role of carbon dioxide (and intracellular pH) in the pathomechanism of several mental disorders. Are the diseases of civilization caused by learnt behaviour, not the stress itself?. Neuropsychopharmacologia Hungarica : a Magyar Pszichofarmakológiai Egyesület lapja = official journal of the Hungarian Association of Psychopharmacology. 11. 161-73.