Zastanawiasz się dlaczego mamy czkawkę?
Czy wiesz, że czkawkę mają już dzieci znajdujące się w brzuchu mamy?
Ale dorośli też miewają czkawkę. Z różnych powodów 😈🥂🍺❄️.
🧐 Ale właściwe jaki jest cel posiadania tego odruchu?
🤭Czkawka to odruch polegający na nagłym skurczu przepony i mięśni międzyżebrowych, po czym nagle, w trakcie oddechu, zamyka się głośnia i słyszymy charakterystyczny dźwięk –
HYK!
👶🏻Właśnie ukazało się badanie przeprowadzone na noworodkach, które w końcu chyba nam tłumaczy, po co ludzki organizm rozwiną tą irytującą umiejetność.
🧠Okazuje się, że w trakcie czkawki u noworodków pojawia się silna fala mózgowa, która może pomagać w rozwoju mózgu.
🗣Prawdopodobnie ta aktywność mózgu wspiera naukę monitorowania i kontroli mięśni oddechowych. Co w przyszłości pozwala na świadome wpływanie na rytm oddechowy.
🖼Skurcz mięśni podczas czkawki jest na tyle silnym bodźcem, że pozwala komórkom mózgowym połączyć się ze sobą. Czkawka dostarcza więc informacji sensorycznych z środowiska wewnętrznego do rozwijającego się mózgu, co umożliwia tworzenie obrazu wnętrza ciała. I to już w brzuchu mamy!
💪🏻Tak więc odruch czkawki już w życiu płodowych trenuje nerwy odpowiadajcie za unerwienie przepony i narządów wewnętrznych: n. błędny, n. przeponowe i n. międzyżebrowe, sprzyjając rozwojowi mózgu.
🤰🏻Skurcze przepony występują już od 9 tyg. ciąży, a od 30 tyg. czkawka jest już odczytywana sensorycznie przez mózg.
🙆🏻♀️Tym samym skurcze przepony są jednym z najwcześniej ustalanych wzorców motorycznych.
💁🏻♀️ A u dorosłych? To prawdopodobnie tylko pozostałość po czasie intensywnego rozwoju naszego mózgu w okresie niemowlęcym i nie pełni już żadnych funkcji. Długotrwająca (48h+) może świadczyć o różnych nieprawidłowościach. Niemniej jednak czkawka dla ludzi jest potrzebna. Nawet jeżeli tylko na początku życia 😉
Ciekawe? Czy tylko ja jestem taka szalona? 😅