Oddychanie w skoliozach

Skolioza to trójpłaszczyznowe skrzywienie kręgosłupa, któremu towarzyszą również zmiany ustawienia klatki piersiowej i deformacje żeber. Mechanika oddychania obejmuje zarówno ruchy oddechowe klatki piersiowej i kręgosłupa. Więc chyba wzajemny wpływ i połączenie tych dwóch aspektów jest oczywiste 🧐

1. Zacznijmy od tego, że sam układ oddechowy jest asymetryczny – asymetryczna budowa płuc i przepony. Należy więc uwzględnić to podczas nauki optymalnego oddychania, np.: tendencja do mniej efektywnej strefy apozycji z lewej strony.

2. Oddychanie może zachodzić na poziomie dwóch torów: przeponowego oraz „piersiowego”- wiążą się one z rozszerzaniem klatki piersiowej i rotacją żeber oraz aktywnością mięśni brzucha.

3. Prawidłowe symetryczne ruchy oddechowe żeber działają na kręgosłup stabilizująco.

4. Asymetryczny wzorzec oddechowy spowoduje jednostronne działanie sił żeber na kręgosłup – co może zwiększać jego rotację.

5. Skoliozy bardzo często są powiązane z zaburzonym ustawieniem miednicy.

6. Aby oddech zachodził optymalnie miednica musi być neutralnie ustawiona z korekcją ewentualnej asymetrii.

7. Skrzywienie powoduje również asymetryczne zmiany pozycji i aktywności mięśni tułowia – dla oddechu szczególnie istotna jest zmiana pracy mm. brzucha. Np. przy skrzywieniu prawostronnym Th rozciągnięty będzie lewy m. skośny wew – ultra ważny dla opozycji przepony!

8. Zmiany obejmujące skoliozy zaburzają proces oddychania na poziomie każdego z torów. Co więcej skoliotyczny wzorzec oddychania będzie pogłębiał skrzywienie.

Zmiana wzorca oddechowego w skoliozach powinna obejmować:
1. Korekcję ustawienia miednicy.
2. Torowanie oddechu przeponowego.
3. Aktywację mięśni brzucha.
4. Trójpłaszczyznowy oddech w kierunku stron wklęsłych.
5. Aktywność mięśni w trakcie oddechu po stronie wypukłej.

❗️Pamiętaj bez korekcji oddechu nie ma korekcji skoliozy.


Skomplikowane? To dopiero początek 🙈

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne

Czy Można Oddychać Przez Usta?

Oczywiście, że tak! I to nie tylko wtedy, gdy mamy katar i zatkany nos. Oddychanie nosem daje nam dużo więcej korzyści – to prawda. Zawsze