Mobilizacja odcinka piersiowego kręgosłupa – jak nie robić tego źle.

Powiedz mi jak trenujesz odc.piersiowy (TH) kręgosłupa? 
Czy najczęściej robisz to przez wyprost? Przecież wszyscy siedzimy cały dzień garbiąc się. Wiec koniecznie trzeba, dla równowagi, na siłowni wziąć roller i trochę na nim wyprostować plecy. 

W tym miejscu chciałabym byście się zastanowili nim kolejny raz będziecie prostować kręgosłupy.

1. Nasze ciało walczy przede wszystkim z grawitacją – układ nerwowy pracuje nad tym byśmy się nie wywrócili dlatego już u podstaw działają reakcje wyprostne. 

2. Gdy w naszym życiu pojawia się stres i nadmierna stymulacja współczulnego u. nerwowego reakcje wyprostne zaczynają przeważać, a ciało zamraża się w wyproście. 

3. Naturalną krzywizną odc. TH jest kifoza – czyli łagodne zaokrąglenie pleców, które można powiązać ze zgięciem. 

4. W praktyce oznacza to, że nasz kręgosłup musi w takim samym stopniu móc się prostować co zginać – a ciągle stymulujemy prostowanie pleców, ściągnie łopatek i wypinanie mostka do przodu 🤔

5. Ruch kifotyzacji odc. TH jest też niezbędny do wdechu – możliwość otwarcia tylnego śródpiersia daje nam dostęp do tylnych segmentów płuc, które są dobrze unaczynione i pozwalają lepiej utlenować krew.

6. Teraz połączmy to z całym szkieletem osiowym – stały wyprost TH może prowadzić do strategii kompensacyjnych w obrębie miednicy i pozostałych odc. kręgosłupa – co zaburzy pracę przepony. 

7. Na klatce piersiowej leży łopatka – płaskie plecy mogą wymusić zewnętrzną rotację tylnych żeber przez co może dojść do niekorzystnego ustawienia i odstawania łopatki co spowoduje ⬆️napięcia mm i ⬇️ruchów st. ramiennego. 

8. A co do żeber – ich rotacje wpływają na ruchy w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej kręgosłupa więc super jak pracujesz nad rotacją TH, ale czy wcześniej była trenowana rotacja żeber?

Wnioski:
1. Możliwość otwarcia tylnego śródpiersia odblokowuje ruchy miednicy, całego kręgosłupa i kończyn. 
2. Osiągniemy to przez odpowiednią kifotyzację odc. TH.
3. Pamiętaj, że priorytetem ruchowym jest wdech i wydech więc miej pewność, że oba ruchy są w pełni możliwe. 
4. Dlatego nim zaczniesz prostować sprawdź czy się zginasz 🤷🏻‍♀️

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

Trening siłowy i cardio w reeduakcji oddechowej

Reedukacja oddechowa to temat, który stale budzi zainteresowanie – szczególnie w kontekście pracy nad poprawą wzorca oddechowego. Każdy, kto zgłębia techniki oddychania, wie, jak ważne