Strefa Apozycji Przepony (Zone of Apposition- ZOA)
Dziś czas na bardzo ważny, ale i trudny post.
❗️Żeby zrozumieć istotę pracy z przeponą i oddechem trzeba zrozumieć czym jest Strefa Apozycji Przepony. Postaram się łatwo i przejrzyście:)
✅Przepona zbudowana jest z dwóch części: centrum ścięgnistego, które stanowi kopułę oraz cylindrycznej części, która przylega do wewnętrznej części dolnego śródpiersia. Czyli kopuła jest bardziej u szczytu przepony a strefa apozycji wykłada od środka Twoje dolne żebra. Przepona rozpościera się od dolnych żeber aż do kręgosłupa (wyglada jak meduza zawieszona pod Twoimi płucami).
✅Funkcja oddechowa przepony uzależniona jest od ustawienia i rotacji dolnych żeber, do których się przyczepia. Pomyśl teraz o podciąganie na drążku – w zależności od tego w jaki sposób ustawisz dłoń (nawrócenie/odwrócenie) takie będą pracowały mięśnie.
Podobnie jest z przeponą – w zależności od orientacji żeber i całej klatki piersiowej będzie zależała jej praca i praca innych mięśni oddechowych. 🔸
1. Funkcja klatki piersiowej i struktur brzusznych jest powiązana mechanicznie ze strefą apozycji (ZOA)
2. ZOA steruje napięciem przepony. Podczas skurczu przepony największą zmianę ustawienia nie stanowi obniżenie kopuł przepony a skrócenie włókien w ZOA.
4. Mięśnie brzucha równoważą napięcie ZOA. Dzięki spoczynkowemu napięciu mm. brzucha podczas wdechu przepona nie przepycha Twoich wnętrzności na zewnątrz 🤪
5. Jeżeli spoczynkowa pozycja przepony wiąże się ze zmniejszeniem ZOA to przepona przestaje generować optymalną siłę skurczu i może zacząć pracę na sowich przyczepach na kręgosłupie.
6. Zaburzona praca mechaniczna przepony obciąża inne mięśnie oddechowe i prowadzi do szeregu niekorzystnych kompensacji.
7. Priorytetem podczas pracy z ciałem powinno być przywrócenie optymalnych warunków oddechowych i, przede wszystkim, odbudowanie strefy apozycji przepony.