Czy można oddychać za dużo?

Oddychanie to proces, który zwykle przebiega nieświadomie, a jednak w chwili stresu, wysiłku czy emocji potrafi wymknąć się spod kontroli. Jednym z najczęściej spotykanych problemów oddechowych jest nadmierne oddychanie, które na pierwszy rzut oka może wydawać się nieszkodliwe, ale w rzeczywistości może prowadzić do szeregu problemów zdrowotnych i dysfunkcji organizmu. Dowiedz się co to jest hiperwentylacja.

Czym jest nadmierne oddychanie?

Nadmierne oddychanie to oddychanie, które przekracza potrzeby metaboliczne organizmu. W jego wyniku eliminujemy zbyt dużo dwutlenku węgla (CO₂), co prowadzi do stanu zwanego hipokapnią. To zaburza równowagę kwasowo-zasadową krwi, wywołując zasadowicę oddechową, która zmienia funkcjonowanie wielu układów w organizmie. Naczynia krwionośne się kurczą, co ogranicza przepływ krwi, a tym samym transport tlenu do tkanek, szczególnie w mózgu. Mimo że nadmierne oddychanie często kojarzone jest z szybkim i dramatycznym oddychaniem, może być też subtelne, niezauważalne dla osoby z zewnątrz.

Dlaczego hiperwentylacja to coś więcej niż szybki oddech?
➡️ Nadmierne usuwanie CO₂ prowadzi do zasadowicy oddechowej, co m.in. aktywuje układ „walcz-uciekaj”. Czujesz napięcie mięśni, mrowienie, a Twój organizm myśli, że trzeba się bronić.
➡️ Zmienia się sposób, w jaki tlen wiąże się z hemoglobiną – efekt Bohra sprawia, że tkanki, w tym mózg i serce, otrzymują mniej tlenu. Efekt? Zmęczenie, zawroty głowy, problemy z koncentracją.

Zaburzenia wzorca oddechowego (BPD) a hiperwentylacja

Hiperwentylacja jest tylko jednym z wielu typów zaburzeń wzorca oddechowego (ang. Breathing Pattern Disorders – BPD). Zaburzenia te obejmują wszelkie długotrwałe nieprawidłowości w sposobie oddychania, które powodują objawy takie jak duszność, napięcie mięśniowe, zmęczenie czy lęk.

Ważne jest, aby odróżnić hiperwentylację od innych form BPD, takich jak dyskoordynacja piersiowo-brzuszna czy oddychanie górnożebrowe, ponieważ mechanizmy leżące u podstaw każdego z tych wzorców mogą być różne.

Czym różni się BPD od hiperwentylacji?

Dysfunkcjonalne oddychanie jest szerokim pojęciem opisującym różne nieprawidłowe wzorce oddechowe, które mogą występować niezależnie od chorób organicznych lub jako ich nadmierna reakcja. Chociaż hiperwentylacja jest jednym z najlepiej znanych rodzajów BPD, stanowi tylko część szerszego spektrum tych zaburzeń.

  • Hiperwentylacja: Zawsze wiąże się z hipokapnią i zasadowicą oddechową. Jest to proces fizjologiczny związany z nadmierną eliminacją CO₂.
  • BPD: Może występować bez hipokapnii, a objawy wynikają również z czynników biomechanicznych (np. zła postawa, napięcie mięśni dodatkowych oddechu) i psychologicznych (stres, lęk, wyuczone nawyki oddechowe). Objawy mogą pokrywać się z tymi związanymi z hiperwentylacją.

Rodzaje szybkiego i nadmiernego oddychania

  1. Hiperwentylacja
    To najbardziej znana forma nadmiernego oddychania. Polega na zbyt szybkim lub głębokim oddychaniu, które prowadzi do obniżenia poziomu CO₂ we krwi. Objawy mogą obejmować zawroty głowy, mrowienie w palcach, uczucie niepokoju czy nawet drętwienie twarzy i skurcze mięśni. Hiperwentylacja występuje w odpowiedzi na stres, lęk lub wysiłek fizyczny, ale może też stać się chronicznym wzorcem oddechowym (hiperwentylacja przewlekła znana jako zespół hiperwentylacji – HVS). Przy długotrwałej (przewlekłej) hiperwentylacji krew staje się bardziej zasadowa, więc nerki próbują to wyrównać, zatrzymując kwasy i pozbywając się części zasadowego bufora – wodorowęglanów. Choć pomaga to tymczasowo ustabilizować pH, tworzy kruchą równowagę, która zależy od utrzymania szybkiego oddychania. To sprawia, że trudno wrócić do normalnego oddechu, a osoba staje się bardziej wrażliwa na wysiłek i próby relaksu. Często odczuwa duszność, zmęczenie, napięcie w klatce piersiowej czy bóle mięśni. Ponieważ bufor wodorowęglanowy jest osłabiony, organizm trudniej radzi sobie z zakwaszeniem, gdy poziom CO2 wzrasta.
  2. Hiperwentylacja wysiłkowa
    Występuje u osób, które podczas ćwiczeń odczuwają duszność i ból w klatce piersiowej, mimo braku skurczu oskrzeli czy innych zaburzeń. Nie reaguje na leki rozszerzające oskrzela i często jest mylona z astmą wysiłkową.
  3. Hiperwentylacja posturalna
    Objawia się przy zmianie pozycji ciała, np. z leżącej na stojącą. Może być związana z nadreaktywnością układu przedsionkowego wpływającego na oddychanie i autonomiczny układ nerwowy.
  4. Oddychanie piersiowe – górnożebrowe
    Polega na nadmiernym angażowaniu mięśni klatki piersiowej, przy ograniczonym ruchu przepony. To mniej efektywny wzorzec oddechowy, który prowadzi do uczucia duszności i zmęczenia mięśni. Ten wzorzec może występować jako element innych zaburzeń oddychania w tym hiperwentylacji.
  5. Nieregularne oddychanie
    Częste, głębokie westchnienia, bezdechy, głębokie dobieranie powietrza i silne wydechy mogą być przejawem zaburzeń wzorca oddechowego i prowadzić do chronicznego obniżenia poziomu CO₂ objawiając się jako hiperwentylacja.

Warto wiedzieć! To nie jest nadmierne oddychanie:

  • Tachypnoe: Może być fizjologiczne (np. wysiłek, stres) lub patologiczne (choroby płuc, serca).
  • Hyperpnea: Oddech szybki i głęboki, np. podczas wysiłku fizycznego.

To adekwatne reakcje do stanu organizmu lub objaw choroby.

Diagnoza i terapia

Najpopularniejszym narzędziem diagnostycznym jest Kwestionariusz Nijmegen, który ocenia objawy związane z hiperwentylacją, takie jak duszność, zawroty głowy czy napięcie mięśniowe. Kwestionariusz Nijmegen został opracowany na potrzeby oceny nadmiernego oddychania u osób z astmą, ale obecnie służy głównie do ogólnej oceny zaburzeń oddychania (niekoniecznie związanych z hiperwentylacją). Do oceny zaburzeń oddychania służą również inne kwestionariusze i narzędzia takie jak np. SEBQ, MARM, Hi-Lo i kapnografia. Wykorzystuje się również testy wstrzymywania powietrza (np. Pauza Kontrolna wg metody Butejki). Warto jednak podkreślić, że diagnoza BPD wymaga wykluczenia chorób organicznych, takich jak astma czy schorzenia kardiologiczne.

Odpowiednie techniki oddychania mogą pomóc zbalansować poziom CO₂ i zmniejszyć objawy związane z hiperwentylacją. Przykłady? Oddychanie przeponowe, świadome wydłużanie wydechu czy praca nad wzorcem oddechowym.

Leczenie obejmuje:

  • Trening oddechowy: Nauka wolniejszego, przeponowego oddychania (nosem!), które przywraca równowagę CO₂.
  • Korekta postawy: Praca nad biomechaniką oddechu, eliminowanie napięć mięśni oddechowych oraz praca nad funkcjonalną postawą ciała.
  • Wsparcie psychologiczne: Psychoterapia w celu redukcji stresu i poprawy świadomości oddechowej.
  • Więcej o przeciwdziałaniu hiperwentylacji pisałam w tym wpisie.

Sprawdź swój oddech: Wykonaj normalny wdech i normalny wydech, następnie wstrzymaj powietrze do uczucia pierwszej potrzeby wzięcia powietrza (nie maksymalnie ile możesz!). Zmierz czas bezdechu. Nie robimy tego testu w ciąży i gdy przewlekle chorujemy!

Nadmierne oddychanie, choć może wydawać się niegroźne, ma ogromny wpływ na funkcjonowanie organizmu. Hiperwentylacja to jeden z najczęściej spotykanych, ale nie jedyny rodzaj zaburzeń wzorca oddechowego. Kluczem do poprawy zdrowia i samopoczucia jest diagnoza uwzględniająca całokształt problemu – od mechanizmów fizjologicznych po psychologiczne – oraz odpowiednio dobrana terapia. Twój oddech ma znaczenie – dbaj o niego świadomie.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Jeżeli chcesz więcej dowiedzieć się o oddychaniu i poznać skuteczne metody treningu oddechowego... ⏬ :)

Dodatkowo, dostaniesz za darmo eBooka “Oddychanie nosem – Przewodnik”

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych w postaci adresu e-mail przez sofizjo.pl w celu przesyłania na podany przeze mnie adres e-mail newslettera oraz informacji handlowych na podstawie art. 6 ust. 1 pkt. a RODO oraz art. 10 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną, jak również w celu weryfikacji listy subskrybentów ww. newslettera.Oświadczasz, że zapoznałeś/aś się z klauzulą informacyjną dot. przetwarzania moich danych dostępną tutaj.

Może cię zainteresować:

3 sposoby na oddech przeponowy

Oddychanie to coś, co robimy automatycznie – ale czy zawsze efektywnie? Często nie zdajemy sobie sprawy, że nasz oddech może nas lepiej wspierać, jeśli odpowiednio